Zróżnicowanie rynku

    Łańcuch jest najbardziej rozpowszechnioną formą przenoszenia napędu w maszynach i urządzeniach. Różnorodność konstrukcji łańcuchów pozwala w sposób optymalny dobrać napęd w zależności od mocy, rodzaju, warunków i charakteru pracy urządzenia.

    Podstawowa konstrukcja łańcucha nie zmieniła się od wielu lat, ale współczesny rynek, na którym pojawiają się urządzenia coraz bardziej zaawansowane technologicznie, wymusza również na producentach łańcuchów nowe rozwiązania w zakresie wytrzymałości czy odporności na działanie środowisk agresywnych.

    Polski rynek łańcuchów napędowych jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem asortymentowym, jakościowym, jak i cenowym. Z roku na rok powstają nowe firmy handlowe: są to głównie firmy zachodnie działające przez swoich dystrybutorów. Niezależnie od tego na rynku obecne są również nasze rodzime firmy zajmujące się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat elementami przenoszenia napędu.

    Branża łańcuchowa nie jest odosobniona i podobnie jak pozostała część gospodarki reaguje na wszelkiego rodzaju kryzysy i spowolnienia, szczególnie wówczas, kiedy kryzys dotyka głównego odbiorcy, jakim jest przemysł.

    Autor: Zenon Hajtko, prezes zarządu, Komerc