Zmiany w procedurach certyfikacyjnych APICS

    Stowarzyszenie APICS, wyznaczające standardy zarządzania łańcuchem dostaw, ogłosiło rekonfigurację jednego ze swoich czołowych programów certyfikacyjnych – Certified in Production and Inventory Management (CPIM). Podstawową zmianą, która będzie realizowana już od stycznia 2018 r., jest zmniejszenie liczby wymaganych egzaminów z pięciu do dwóch.

    Nowe procedury mają usprawnić procesy przygotowawcze oraz egzaminacyjne. Zamiast pięciomodułowego egzaminu, nowy program będzie zawierał tylko dwa. Pierwszy, o nazwie CPIM PART I, dotyczyć będzie zagadnień obejmujących obecny BSCM (Zarządzanie Łańcuchem Dostaw). Natomiast egzaminy z modułów MPR (Planowanie: S&OP i MPS), DSP (Zarządzanie Zapasami), ECO (Harmonogramowanie Produkcji) i SMR (Strategia Łańcucha Dostaw) mają zostać połączone w jeden egzamin – CPIM PART II, trwający dłużej niż dotychczasowe. Samo Body of Knowledge (zbiór standardów APICS) nie zmieni się i nadal będzie się składać z BSCM, MPR, DSP, ECO oraz SMR.

    Nowe egzaminy będą dostępne w sprzedaży od 1 listopada 2017 r., a zdawać je będzie można od 8 stycznia 2018 r.

    Od momentu wejścia rekonfiguracji w życie, standardy stowarzyszenia APICS będzie można wdrażać na dwa sposoby: w celu zastosowania najlepszych praktyk w swojej firmie oraz dla potwierdzenia własnych kompetencji. By uniknąć konfliktu między tymi celami, APICS podzielił swoje szkolenia na dwa cykle: Principles of Operations Management (POM) oraz Certified In Production Management (CPIM). Szkolenia CPIM mają być jedynie powtórzeniem materiału przed egzaminem, natomiast wiedza, jak działać zgodnie ze standardem APICS została zebrana w POM.

    W Polsce POM będzie kontynuacją prowadzonych do tej pory pięciu modułów szkoleń APICS. Celem programu opartego na POM będzie nadal dogłębne poznanie sprawdzonych praktyk. CPIM został ograniczony do dwóch modułów, ściśle związanych z egzaminem i skupionych na przygotowaniu do testów.

    „POM pozwala na efektywniejsze wdrażanie programów doskonalenia planowania, harmonogramowania i zarządzania zapasami dzięki dużemu naciskowi na praktyczne aspekty wdrożeń i rozłożeniu wdrożenia na logiczne etapy zwiększające szanse na jego sukces – wyjaśnia Zbigniew Sobkiewicz, dyrektor konsultingu MPM Productivity Management, trener CPIM APICS na poziomie Master. – APICS daje też wreszcie możliwość dopasowania materiału do naszych lokalnych potrzeb i wyzwań stojących przed polskimi firmami.”

    Wszelkie informacje dotyczące rekonfiguracji procedur certyfikacyjnych APICS można znaleźć na stronie www.mpm24.com. APICS zastrzega sobie prawo do zmiany podanego harmonogramu i zasad certyfikacji. Osoby zainteresowane certyfikacją będą na bieżąco informowane o planach stowarzyszenia.

    www.mpm24.com

    APICS jest stowarzyszeniem zrzeszającym praktyków zajmujących się zarządzaniem operacyjnym. Organizacja ta od ponad 60 lat tworzy standardy zarządzania przedsiębiorstwem. Akronim APICS pochodzi od oryginalnej nazwy stowarzyszenia: American Production and Inventory Control Society, które powstało w 1958 roku. Pierwotnie APICS skupiał się na sterowaniu produkcją i zarządzaniu zapasami w przedsiębiorstwach przemysłowych. Obecnie jest liderem w dostarczaniu najwyższej jakości wiedzy w zakresie zarządzania operacyjnego, w kontekście wychodzącym szerzej poza klasyczne zagadnienia związane z produkcją. Organizacja APICS w liczbach:

    • Ponad 45,000 członków w 100 krajach
    • Ponad 100 międzynarodowych partnerów w 47 państwach na 5 kontynentach
    • Ponad 125 tysięcy certyfikowanych profesjonalistów

    MPM Productivity Management jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej oficjalnym przedstawicielem amerykańskiego stowarzyszenia APICS, aktualnie jako ICP – International Channel Partner (autoryzowany dostawca wiedzy firmowanej przez APICS). Trzech konsultantów tej widnieje na oficjalnej liście APICS. APICS tym samym poręcza za jakość instruktorów wymienionych na swojej stronie. Są to (jedyni Polacy na liście):

    • Zbigniew Sobkiewicz (dyrektor konsultingu) został pierwszym w Europie Środkowo – Wschodniej a ósmym w Europie trenerem CPIM APICS na poziomie Master (najwyższy stopień jaki można uzyskać)
    • Bogusz Dworak (trener) został pierwszym w Polsce i piątym w Europie trenerem CPIM APICS na poziomie Lead (drugi stopień na trzy możliwe)
    • Konrad Grondek (trener) – pierwszy w Polsce instruktor na poziomie Associate (CPIM).