Zakład produkcyjny Gillette w Łodzi znacznie zmniejsza zużycie energii i poprawia wydajność

    Trane, należący do koncernu Ingersoll Rand, przyznał firmie Procter & Gamble nagrodę „Energy Efficiency Leader Award” („Lider w dziedzinie wydajności energetycznej”). Jest to wyraz uznania dla zaangażowania firmy P&G w zwiększanie wydajności energetycznej swoich budynków i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, czego przykładem są osiągnięcia fabryki Gillette w Łodzi. Fabryka ta jest jednym z kilku nielicznych zakładów produkcyjnych na całym świecie, które otrzymały tę nagrodę.

    Fabryka Gillette w Łodzi to największy na świecie zakład produkcyjny maszynek do golenia Gillette. Należy ona do Procter & Gamble Co. (P&G) – producenta dóbr konsumpcyjnych na świecie. W fabryce tej przeprowadzono proces modernizacji instalacji technologicznych, dzięki czemu znacznie zmniejszono zużycie energii przy jednoczesnym wydłużeniu czasu działania i zwiększeniu sprawności systemu. Unowocześnienia zaowocowały także stworzeniem bezpieczniejszego, bardziej komfortowego środowiska pracy, sprzyjającego podnoszeniu wydajności pracowników.

    Zakończona w sierpniu 2010 r. modernizacja instalacji technologicznych pozwoliła łódzkiej fabryce Gillette zaoszczędzić setki tysięcy złotych w postaci niższych kosztów energii. Kierownictwo firmy wybrało kompleksowe, wysokowydajne rozwiązania, którymi zastąpiono wcześniejszy system zarządzania i sterowania agregatami chłodniczymi fabryki. Zgodnie z założeniami, zwrot z inwestycji w modernizację instalacji technologicznych powinien zostać osiągnięty w nieco ponad dwa lata od zakończenia prac.

    Zanim wybrano konkretne rozwiązania w zakresie modernizacji instalacji technologicznej, Trane i Gillette wykorzystały oprogramowanie Trace 700 do stworzenia modelu energetycznego. Pozwoliło to na analizę zalet potencjalnych rozwiązań w oparciu o metodę oceny cyklu życia (Lifecycle Analysis Model). Korzystając z wyników analizy, fabryka Gillette wybrała rozwiązania najlepiej dostosowane do potrzeb zakładu produkcyjnego – zapewniające stałe poziomy temperatury konieczne dla optymalizacji poziomu produkcji i komfortu w fabryce.

    Zmodernizowana instalacja umożliwia lepsze zarządzanie wydajnością oraz zapewnia niezawodność systemu. Jest to konieczne do uzyskania precyzyjnego sterowania temperaturą w całym zakładzie. System podlega umowie na stałe usługi serwisowe i konserwacyjne w celu dalszego zwiększenia wydajności systemu oraz uniknięcia nieplanowanych przestojów.

    W fabryce zastosowano także inne rozwiązania podnoszące wydajność, w tym wdrożenie zmiennych przepływów wody lodowej oraz chłodnic wentylatorowych w celu uzyskania optymalnych wyników działania. Usprawnienia dotyczyły rozszerzenia zastosowania free-coolingu, które umożliwia wykorzystanie zimnego powietrza z otoczenia do procesu chłodzenia, ograniczając w ten sposób konieczność pracy sprężarek, a zatem zmniejszając zużycie energii.

    – Firma P&G działa w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W skali globalnej udało nam się od 2002 roku zmniejszyć poziom zużycia energii w naszych fabrykach o 50 procent – powiedział Stefan Wysocki, dyrektor techniczny w fabryce Gillette. – Nieustannie poszukujemy sposobów na zwiększenie wydajności energetycznej. Łącząc troskę o środowisko naturalne z poprawą wyników naszej firmy, możemy rozwijać się w sposób zrównoważony.

    Przeprowadzona modernizacja to istotny krok pozwalający stworzyć wysokowydajny budynek, zapewniający pracownikom wygodną, bezpieczną i zdrową przestrzeń. Wysokowydajne budynki muszą spełniać specjalne normy w zakresie zużycia energii i wody, niezawodności systemu i bezawaryjnego czasu działania, komfortu użytkowników, a także innych czynników. Normy te zostały ustalone w celu ułatwienia właścicielom i użytkownikom budynków osiągania ich celów biznesowych.