Wysoka jakość oraz optymalizacja kosztów w branży mleczarskiej

Oszczędzaj zasoby, minimalizuj straty i optymalizuj zarządzanie zasobami oraz finalną jakość produktu.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego produkcja mleka w 2019 r. w Polsce osiągnie 12 mld 200 mln litrów. To o 2,5% więcej niż w roku poprzednim. Tak duży wolumen wymusza lepszą kontrolę nad surowcami oraz jakością produktu. Jako lider w dziedzinie pomiarów i automatyzacji produkcji rozumiemy potrzebę oraz znaczenie zaawansowanych systemów pomiarowych w aplikacjach higienicznych, gdzie niezawodność i bezpieczeństwo stawiane są na pierwszym miejscu. Dzięki rozwiązaniom Endress+Hauser możliwe jest zwiększenie zarówno jakości produktu, jak i lepsza kontrola kosztów wytwarzania.

Mniej przyrządów – więcej informacji

Dynamiczny rozwój technologiczny i postępująca miniaturyzacja pozwoliły ograniczyć liczbę urządzeń pomiarowych na linii produkcyjnej bez wpływu na jakość pomiaru. Co więcej nowoczesne przyrządy dostarczają dodatkowe dane na temat procesu. Pomiary przepływu, poziomu, ciśnienia czy temperatury są obecnie standardem. Ponadto można mierzyć parametry procesowe oraz jakościowe, które wcześniej były wyliczane jedynie poprzez laboratoria. Są to m.in.: procent zawartości tłuszczu, stopień napowietrzenia medium, lepkość czy rozdział faz. Tak duża liczba różnych danych pomiarowych pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej kontroli nad procesem produkcyjnym.

Pomiary poziomu w zbiornikach procesowych

Deltapilot M FMB50, Universal adapter

Pomiar i sygnalizacja poziomu to jedne z najistotniejszych zagadnień w branży mleczarskiej. Mając do dyspozycji wiele metod pomiarowych, należy wspomnieć o metodzie pojemnościowej. Sondy takie sprawdzają się przede wszystkim w układach odpowietrzania, zbiornikach pośrednich i mieszających. Urządzenia te są niewrażliwe na nagłe zmiany temperatury i ciśnienia. Dzięki fabrycznej kalibracji oferują zawsze najwyższą dokładność pomiaru, a czas reakcji wynoszący zaledwie 0,3 s sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem do małych zbiorników buforowych, pracujących w układach nalewczych oraz innych procesach szybkozmiennych.

Pełna kontrola zapasów w zbiornikach magazynowych

Opomiarowanie zbiorników magazynowych znacząco różni się od typowych pomiarów procesowych, w tym przypadku precyzyjny pomiar zapewnia czujnik Deltapilot. Urządzenie to może pracować nawet w trudnych i zmiennych warunkach procesowych. Ten hydrostatyczny sensor jest niewrażliwy na procesy CIP/SIP, cechując się długoterminową stabilnością i najwyższą dokładnością, a odporność na wysokie temperatury znacząco skraca czas potrzebny na ponowne rozpoczęcie pracy. Hermetyczna cela Contite jest także odporna na kondensację podczas pracy z mediami zimnymi, takimi jak mleko i śmietana. Zmiany parametrów otoczenia, w którym pracuje urządzenie, również nie mają wpływu na dokładność pomiaru. Dostępne są wersje rozdzielne ze zdalnym wskaźnikiem, które są przydatne, gdy urządzenie pracuje w ekstremalnych warunkach atmosferycznych lub jest zamontowane w miejscach trudno dostępnych. Deltapilot cechuje się minimalnym zakresem pomiarowym od 25 cm, dzięki czemu może posłużyć do pomiaru poziomu np. w zbiorniku wyrównawczym. Fabrycznie wgrane dane i tabele linearyzacji pozwalają przekształcić pomiar ciśnienia na miary poziomu i objętości.

Pomiar przepływu z kompensacją powietrza

Promag H 300

Mleko może zawierać znaczną ilość powietrza, co utrudnia określenie jego faktycznej objętości. Dodatkowym elementem mogącym zaburzyć pomiar jest zmiana temperatury mierzonego medium. Masowe przepływomierze Coriolisa Endress+Hauser Promass potrafią poradzić sobie z tym problemem dzięki wykorzystaniu metody bezpośredniego pomiaru masy odzyskanego mleka z jednoczesną kompensacją wpływu temperatury. Obliczają one także inne parametry takie, jak: zawartość tłuszczu lub stopień napowietrzenia. Zastosowanie ich do pomiaru ilości przesyłanego mleka na linii produkcyjnej pozwala uzyskać bardzo dokładne dane na temat stanu zapasów. Pomiar przepływu objętościowego można wykonać również za pomocą przepływomierza elektromagnetycznego Promag H. Urządzenie to także kompensuje temperaturę podczas obliczania przepływu. Wysoka dokładność przepływomierzy Endress+Hauser pozwala na stosowanie ich w układach załadunku i rozładunku. Dzięki temu zakład zyskuje większą kontrolę nad rozliczeniami z dostawcami.

Homogenizacja i standaryzacja pod pełną kontrolą

Najwyższa dokładność przepływomierzy z serii Proline sprawia, że są one niezastąpione w procesie standaryzacji i homogenizacji mleka. Proline Promass F z powodzeniem mierzy praktycznie wszystkie rodzaje płynów. Jest też idealnym wyborem dla mleczarni, gdzie może kontrolować kilka parametrów procesu naraz. Ponadto urządzenie jest niewrażliwe na wibracje pochodzące z instalacji, gdyż częstotliwość rezonansowa rur pomiarowych jest od nich znacznie wyższa. Urządzenia tego typu są bardzo wydajne i mogą być stosowane do kontroli procesów normalizacyjnych w śmietanie i pełnym mleku.

Wykrywanie i zmiana fazy między CIP a produktem w linii

Przepływomierz Proline Promag H został specjalnie zaprojektowany zgodnie z wymaganiami higienicznymi w przemyśle mleczarskim. Jest zatem idealny do dozowania, bilansowania, pracy w układach przesyłowych oraz rurociągach podlegających procesom CIP. Obsługuje też pulsacyjną kompensację przepływu i detekcję niepełnego rurociągu. Zintegrowany pomiar przewodności pozwala na ciągłe monitorowanie zmian faz i identyfikację produktu.

Niezawodny pomiar temperatury

Innowacyjna technologia Endress+Hauser „Sensor on Tip” zapewnia nawet siedmiokrotnie szybszy pomiar temperatury w porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Pozwala to na zmniejszenie czasu reakcji w przypadku gwałtownych zmian w procesie, a wszystko to jest możliwe przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii i podwyższaniu jakości. Technologia ta jest już dostępna w:

  • Quicksens – najszybszym czujniku na rynku (t90 = 0,75 sekundy), idealnym dla wszystkich zakładów, gdzie obowiązują restrykcyjne normy dotyczące urządzeń pomiarowych – np. w przemyśle spożywczym
  • Strongsens – najbardziej odpornym na wibracje czujniku (do 60 g), cechującym się długoterminową wydajnością i niezawodnością
  • Quick Neck – czujniku o modułowej konstrukcji do zastosowań higienicznych i aseptycznych w przemyśle spożywczym, biotechnologii i farmacji

Wszystkie urządzenia z rodziny iTherm spełniają najostrzejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa i niezawodności.

Zaawansowana diagnostyka predykcyjna

TM 411

Przemysł spożywczy wymaga wiarygodnych oraz powtarzalnych pomiarów. Konieczne są więc specjalistyczne algorytmy pozwalające na diagnostykę urządzenia. Dlatego Endress+Hauser kładzie szczególny nacisk na rozwój Heartbeat Technology. Jest to atestowana przez TÜV technologia diagnostyki urządzeń, umożliwiająca monitoring oraz weryfikację pomiaru zgodnie z ISO 9001. Redundantne wzorce wbudowane w urządzenia pozwalają na wychwycenie odchyłki w stosunku do wartości referencyjnych na poziomie 0,01%. Przekłada się to na ufność na poziomie aż do 98%. Dodatkowo urządzenia pomiarowe posiadające Heartbeat Technology umożliwiają wydruk kompletnego raportu w postaci pliku .PDF, potwierdzającego pełną sprawność, co jest szczególnie istotne podczas zewnętrznych audytów.

Podsumowanie

Rynek AKPiA przeszedł w ostatnich latach wiele istotnych zmian, które wpłynęły nie tylko na dokładność pomiarów, ale również na komfort użytkowania. Dzięki temu praca z aparaturą kontrolno-pomiarową jest łatwiejsza i bezpieczniejsza. Wynika to ze zmiany podejścia i skupienia się na samym użytkowniku. Coraz więcej urządzeń posiada wbudowane moduły łączności bezprzewodowej. Są to znane z rynku konsumenckiego Wi-Fi i Bluetooth. Nie potrzeba już więc specjalnych interfejsów, by móc wprowadzać zmiany w konfiguracji. Obecnie najczęściej wystarczy smartfon z przeglądarką WWW do sprawnej obsługi wielu urządzeń różnego typu. Endress+Hauser posiada ponad 65 lat doświadczenia w projektowaniu, produkcji oraz sprzedaży urządzeń do automatyki przemysłowej. Wszystkie produkty są certyfikowane, przetestowane w milionach aplikacji w różnych branżach przemysłu, dzięki czemu możemy zaoferować Państwu najwyższą jakość i bezpieczeństwo.

Więcej informacji: https://www.pl.endress.com/pl/przemysl/zywnosc/optymalizacja_produkcja_mleka


Zbigniew Forjasz, Specjalista ds. marketingu