Wózkiem po magazynie

Współczesne magazyny to nie tylko regały wysokiego składowania czy kilkutonowe wózki widłowe. To także konieczność wykonywania wielu czynności z pozoru prostych, ale wymagających odpowiednich narzędzi, maszyn i urządzeń. Wózki magazynowe współcześnie bardzo często uznawane są za uboższych braci wózków widłowych. I choć konstrukcyjnie proste (i przez to dużo tańsze) – niezbędne okazują się być w magazynie – ale nie tylko tam.

Wózki paletowe sprawdzają się prawie wszędzie – oczywiście tam, gdzie nie ma konieczności podnoszenia ładunków. Paleciaki są niezbędne w każdym większym punkcie handlowym, dziś trudno bowiem wyobrazić sobie noszenie palet czy nawet pojedynczych kartonów „na plecach”. Ich wprowadzenie przyspieszyła rosnąca masowość handlu detalicznego – klienci kupują coraz więcej, zatem coraz więcej należy na półki i regały w sklepach dostarczać.

Rodzaje wózków poziomych – ręczne kontra elektryczne

Najprostszym rodzajem wózków transportowych są wózki ręczne. W zależności od potrzeb mogą to być wózki dwukołowe (sprawdzają się przy transporcie paczek, a także wtedy, gdy istnieje konieczność pokonywania krawężników lub schodów) lub wózki platformowe (z jedną lub dwoma burtami, osiatkowane, koszowe czy kontenerowe). Osobną grupę urządzeń magazynowych stanowią wszystkie rozwiązania przeznaczone do przewozu palet (zarówno standardowych palet euro, jak i innych – o najróżniejszych rozmiarach). Są wśród nich przede wszystkim wózki uniwersalne – dostępne w wersjach z napędem ręcznym i elektrycznym. Elementem decydującym o funkcjonalności wózka paletowego jest jego udźwig. Spotykane są na rynku różne konstrukcje umożliwiające przewóz ładunków od kilkuset do nawet 2–3 ton. To sprawia, że zakres stosowania tego typu rozwiązań ograniczony jest niemal wyłącznie możliwościami podłoża, po którym wózek będzie się poruszał. Wózki paletowe (ze względu na małą średnicę kół) wymagają bowiem odpowiedniej jakości nawierzchni. By mogły się sprawnie i bezpiecznie poruszać, powinna to być nawierzchnia utwardzona i w miarę równa.

Autor: Marcin Jurczak