Wmurowano akt erekcyjny pod budowę laboratorium CEZAMAT

    Badania m.in. z zakresu bioelektroniki oraz inżynierii nanomateriałów będą prowadzone w Laboratorium Centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. W środę w Warszawie podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę.

    CEZAMAT to ośrodek badawczo-wdrożeniowy skupiający czołowe polskie jednostki naukowe. Ma integrować środowisko naukowe w badaniach nad przyszłościowymi materiałami i technologiami oraz umożliwiać wspólne prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowo-wdrożeniowych na światowym poziomie.

    W środę akt erekcyjny pod budowę Laboratorium Centralnego, będącego „sercem” Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii podpisali m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt i podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Jacek Guliński.

    „Nigdy wcześniej nie prowadziliśmy inwestycji o takim rozmiarze. 100 milionów euro przeznaczone na najnowocześniejszy ośrodek materiałowo-technologiczny w tej części Europy to wielkie wyzwanie i muszę powiedzieć, że czasami drżały nam ręce, gdy podpisywaliśmy kolejne dokumenty” – powiedział w środę podczas podpisania aktu erekcyjnego rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

    Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Jacek Guliński podkreślił, że w nowych programach operacyjnych Unii Europejskiej są środki na to, aby centra takie jak CEZAMAT mogły „pracować po nowemu”. „Aby budować zespoły w oparciu o międzynarodowe grupy, które tutaj będą przyjeżdżać z pomysłami, ludźmi i pieniędzmi na badania, aby relacje z gospodarką były rzeczywiste. Tylko rzeczywista relacja z gospodarką jest dla nauki szansą” – powiedział Guliński.

    „Jeżeli to centrum sformatujemy tak, jak powinniśmy, to pojawią się tutaj ludzie z całego świata, naukowcy najwyższego poziomu. Marzymy, aby pojawili się tutaj wszyscy znaczący w zakresie nanotechnologii, biotechnologii, bioinżynierii” – dodał prof. Szmidt.

    Konsorcjum CEZAMAT tworzą: koordynator projektu – Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Fizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki), Instytut Technologii Elektronowej oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.