Widoczny wzrost

Jak wskazują raport Banku Danych o Inżynierach pensje inżynierów wciąż rosną. W ub. roku było to ponad 10%, na ten rok szacunki są ostrożniejsze – eksperci wskazują, że wzrost ten wyniesie ok. 4%. Najbardziej poszukiwani są informatycy, budowlańcy, specjaliści w swoich dziedzinach (np. w branży motoryzacyjnej). Są już pozytywne sygnały związane z rosnącym popytem (czasami pobudzonym nieco sztucznie, ale jednak pobudzonym). I tak powody do zadowolenia mają zwłaszcza fabryki samochodów, zwłaszcza tych niewielkich.

Fabryka Fiata w Tychach pracuje na 3 zmiany i w godzinach nadliczbowych (eksport produkowanych tam aut do Niemiec wzrósł czterokrotnie). Jest to związane m.in. z systemem dopłat do nowych samochodów obowiązującym w Niemczech, Austrii i na Słowacji. W marcu Niemcy kupili aż o 40% aut więcej, niż przed rokiem (w lutym wzrost ten wyniósł 20%). Wzrosła także produkcja w fabryce Toyoty w Wałbrzychu produkującej silniki małolitrażowe i skrzynie biegów do modeli Aygo i Yaris.

Optymistycznie patrzą w przyszłość browarnicy. Z pewnością jest to związane nie tylko z wyjątkowo wysokimi temperaturami jak na początek kwietnia. Carlsberg Polska zakończył instalację osiemnastu nowych tankofermentorów w Browarze Okocim, co pozwoliło na zwiększenie mocy produkcyjnych tego browaru do 400 tys. hl miesięcznie. W bieżącym roku i na kolejne dwa lata budżet inwestycyjny został zaplanowany na poziomie 95 mln zł.

Z kolei VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau – Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń), przewiduje 6-proc. wzrost zamówień w firmach związanych z automatyzacją, a więc o ponad 500 mln euro więcej niż w rekordowym roku 2007.

Powyższe przykłady wskazują, że nie wszystkie branże dotknęła recesja i że z objawy kryzysu można łagodzić stosując odpowiednie mechanizmy wspierające gospodarkę. Niestety często wymaga to odpowiednich posunięć legislacyjnych – firmy same w pojedynkę mają niewielkie szanse na zapobieganie skutkom recesji. Jedną z metod ograniczania kosztów może być stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń, o czym często piszemy w miesięczniku.

W bieżącym numerze spraw energii dotyka Raport o klimatyzacji, artykuł o zarządzaniu energią w dziale Elektryka oraz tekst w Akademii Maintechu opisujący zagadnienia związane ze sprężonym powietrzem. Jak zwykle warto zapoznać się i z pozostałymi artykułami, a szczególnie z tekstem o konserwacji łożysk.

Zapraszam do lektury

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny