Waterjet Academy kończy pierwszy semestr

    W maju odbędzie się ostatnie spotkanie uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu, w ramach projektu Waterjet Academy organizowanego przez Urząd Miejski w Elblągu. Partnerem technologicznym projektu jest elbląska Grupa JetSystem. Uczniowie po raz ostatni spotkają się na zajęciach 29 maja br.

    To będzie ostatnie, szóste już spotkanie uczniów drugiej klasy o profilu mechatronicznym Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu z technologią cięcia wodą. Od lutego br. 22 uczniów aktywnie uczestniczyło w zajęciach teoretycznych i praktycznych, poznając techniki działania waterjetów oraz projektowania elementów do wycięcia.

    – Projekt edukacyjny zbliża się już do końca. Teraz młodzież projektuje statuetki konkursowe dla Urzędu Miejskiego i Grupy JetSystem, które będą wycięte za pomocą waterjeta OMAX. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone – mówi Włodzimierz Wawro, koordynator projektu.

    Zajęcia odbywają się w budynku Elbląskiego Parku Technologicznego. Wsparcie techniczne i merytoryczne projektowi zapewnia Grupa JetSystem z Elbląga – przedstawiciel amerykańskiej korporacji OMAX, światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji waterjetów.

    Technologia cięcia strumieniem wodnym jest obecnie jedną z najnowszych i najszybciej rozwijających się metod obróbki materiałów – od stali, po kamień, szkło, tworzywa sztuczne czy drewno. Dzięki temu również w Polsce pojawia się zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny.

    Misją Grupy JetSystem jest nie tylko zapewnienie profesjonalnego wsparcia technologicznego i serwisu, ale również szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym – mówi Remigiusz Filipiak – Wiceprezes Zarządu Grupy JetSystem. –  Projekt edukacyjny ma na celu podniesienie świadomości uczniów szkół technicznych na temat technologii cięcia wodą. Z taką wiedzą uczniowie lepiej odnajdą się na przyszłych kierunkach studiów, a następnie na coraz bardziej wymagającym i specjalistycznym rynku pracy.

    Uczniowie przez kilka miesięcy intensywnie poznawali zasady funkcjonowania maszyn do cięcia wodą oraz technologię obróbki materiałów za pomocą waterjetów.

    Mogę powiedzieć, że ta młodzież jest po prostu zafascynowana waterjetami i ich możliwościami. Na zajęcia przychodzili chętnie, nawet wtedy gdy jeden z terminów wypadł w dzień wolny od szkoły – dodaje Włodzimierz Wawro.

    Projekt bardzo pozytywnie ocenił organizator – Urząd Miejski w Elblągu. Ocena była na tyle dobra, że władze miasta chcą taką formę edukacji elbląskiej młodzieży kontynuować również od września 2012 r.

    Ten okres był dla młodzieży nie tylko czasem intensywnej nauki ale również ciekawych spotkań. Warto przypomnieć, że uczniowie ZSM w ramach zajęć spotkali się z dr Johnem Cheungiem, jednym z założycieli amerykańskiej korporacji OMAX. Odbyło się również spotkanie z elbląskim rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem.

    Udział w projekcie edukacyjnym zakończy się wystawieniem certyfikatów dla uczniów biorących w nim udział.