W Tarnowie szykuje się otwarcie ważnej instalacji

    W środę w tarnowskich zakładach Grupy Azoty zostanie oficjalnie uruchomiona instalacja Air Products do skraplania dwutlenku. W momencie rozpoczęcia inwestycji jej wartość oszacowano na 10 mln euro.

    Skroplony dwutlenek węgla znajduje liczne zastosowania. Jest wykorzystywany m.in. do gazowania napojów, czy dokarmiania roślin w szklarniach. Można go stosować również jako tzw. czynnik roboczy w gaśnicach śniegowych i instalacjach gaśniczych.

    Zgodnie z umową, dostawy dwutlenku węgla z zakładu w Tarnowie będą odbywały się w systemie ciągłym. Inwestycja Air Products, umożliwia wyraźny wzrost wydajności produkcji i pozwoli poddać oczyszczaniu i skraplaniu około 200 ton dwutlenku węgla na dobę.

    Jak mówią przedstawiciele Tarnowa, rozwój biznesu dwutlenku węgla nie mieści się w strategii Grupy Azoty. Stąd wynikało poszukiwanie wiarygodnego partnera, który lepiej wykorzysta i rozwinie sprzedaż tego produktu.

    Surowy dwutlenek węgla, który jest produktem powstającym przy wytwarzaniu gazu do syntezy amoniaku, Azoty będą sprzedawać i dostarczać firmie Air Products.

    Dzięki inwestycji na terenie Tarnowa powstała kolejna nowoczesna instalacja. Co ciekawe, to nie pierwszy projekt realizowany z Air Products. Firma jest związana z Grupą Azoty Tarnów także poprzez zakłady w Kędzierzynie.

    Air Products to spółka notowana na giełdzie w Nowym Jorku. Firma obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im szeroką gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe.

    Założone w 1940 roku przedsiębiorstwo jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów.

    Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników.