W Rosji ruszają prace nad największą instalacją LNG

    Dostawca technologii technologii i sprzętu do wydobycia gazu ziemnego Air Products, podpisał umowę z konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Technip i Jamal Gas Corporation. Celem porozumienia jest wdrożenie i uruchomienie jamalskiego projektu skraplania gazu ziemnego.

    Budowany obecnie na Półwyspie Jamalskim zakład będzie pierwszym w Rosji, gdzie wdrożona zostanie opracowana przez Air Products technologia oraz wykorzystany sprzęt Air Products do skraplania gazu ziemnego. Będzie to największa instalacja produkująca i eksportująca gaz ziemny w tym kraju.

    Na potrzeby projektu Air Products dostarczy trzy główne kriogeniczne wymienniki ciepła, które będą wykorzystywane na głównym etapie procesu skraplania oziębionej propanem mieszanki chłodzącej. Każda z tych jednostek, wykorzystująca proces technologiczny Air Products oraz jej sprzęt, wyprodukuje 5,5 miliona ton skroplonego gazu rocznie. Całkowita roczna wydajność instalacji, składającej się z trzech linii do skraplania i oczyszczania gazu ziemnego wyniesie 16,5 miliona ton rocznie.

    – Jest to największy projekt tego typu zlokalizowany w strefie arktycznej oraz najdalej położony na północ zakład produkujący gaz ziemny na świecie. W związku z tym, musieliśmy stawić czoła wyzwaniom związanym nie tylko z jego odległym położeniem, ale także z dużymi wahaniami temperatury w tym regionie. Nasz sprzęt i proces technologiczny zostały tak skonfigurowane, aby sprostać tym wymogom. Bardzo cieszymy się, że możemy odgrywać tak istotną rolę w tym przełomowym projekcie – powiedział Jim Solomon, dyrektor ds. LNG w firmie Air Products. Solomon dodał, że wliczając Rosję, technologia Air Products do skraplania gazu ziemnego stosowana jest już w 17 państwach na całym świecie.

    – Po dokonaniu oceny zaproponowanej technologii, Jamał LNG wybrał firmę Air Products w oparciu o jej globalne doświadczenie w skraplaniu gazu ziemnego. Jesteśmy przekonani, że proces opracowany przez Air Products jest najlepszą dostępną technologią odpowiadającą wymaganiom tego projektu. Cieszymy się na owocną współpracę z Air Products i spodziewamy się zgodnego z harmonogramem uruchomienia produkcji” – powiedział Igor Chasnyk, zastępca dyrektora projektu ds. przedoperacyjnych w Jamał LNG.

    Skroplony gaz ziemny pochodzący z projektu Jamał LNG będzie wykorzystywany głównie do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię ze strony państw azjatyckich oraz z obszaru Pacyfiku.