W Poznaniu eksperci dyskutują o metodach komputerowych w mechanice

    O metodach sztucznej inteligencji, dynamice płynów i transferze ciepła będą dyskutować naukowcy z całego świata, którzy przyjechali do Poznania na Międzynarodową Konferencję Metod Komputerowych w Mechanice. Rozpoczęte we wtorek spotkanie potrwa do soboty. Do stolicy Wielkopolski przyjechało ok. 250 uczonych.

     

    „To konferencja, która odbywa się cyklicznie i jest poświęcona branży metod komputerowych w mechanice. Dla naukowców to okazja do natychmiastowej wymiany doświadczeń i osiągnięć naukowych. To też kolejna możliwość do spotkań naukowców, którzy znają się z książek i publikacji” – powiedział w rozmowie z PAP prof. Jerzy Rakowski z Politechniki Poznańskiej, zaangażowany w organizację spotkania.

     

    Podczas konferencji jej uczestnicy będą mówili o osiągnięciach dotyczących projektowania i obliczania konstrukcji takich jak okręty, statki, samoloty i budynki.

     

    Konferencja zostanie podzielona na kilka tematycznych sekcji. Wśród nich znajduje się m.in. dynamika – sekcja poświęcona drganiom konstrukcji, czy mechanika płynów związana z analizą gazów i szeroko pojętych cieczy. Codziennie będzie także kilka referatów plenarnych poświęconych rozwojowi mechaniki komputerowej.

     

    „Specjalizacje jednoczą pewne grupy naukowców. Każdy z nich czuje się dobrze w wąskich dyscyplinach naukowych i będzie koncentrował się na jednej z sekcji. Tych podziałów w zależności od kryterium jest mnóstwo. To ogólnie zastosowanie metod obliczeniowych w szeroko pojętej mechanice konstrukcji, czyli obliczanie, projektowanie i modelowanie” – wyjaśnił prof. Rakowski.

     

    Poza konferencją organizatorzy zaplanowali dla uczestników udział w koncercie symfonicznym, który odbędzie się w środę w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz wycieczkę do Lednogóry i Gniezna, która odbędzie się w czwartek.

     

    „Mimo tego, że nie mamy obecnie sezonu, uczestnicy konferencji wysłuchają koncertu, a po nim nadane zostaną medale prof. Ziemkiewicza dla osób, których osiągnięcia w ubiegłym roku zostały przez jury konkursu uznane za najbardziej w wartościowe. Ponadto chcemy pokazać uczestnikom konferencji miejsca, gdzie tworzyła się polskość. To patriotyczny element spotkania” – powiedział prof. Rakowski.

     

    W czwartek nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej prof. Peterowi Wriggersowi z Niemiec. Jak powiedział prof. Rakowski, to „wybitny specjalista”, jedna z „gwiazd współczesnej mechaniki komputerowej konstrukcji”.