W magazynie prawie jak w kinie

    Technologia 3D, jako iluzja głębi ruchomych obrazów, kilkanaście lat temu miała być początkiem nowej, atrakcyjnej codzienności – widzianej przez specjalne (niekoniecznie różowe) okulary. I choć ludzkość nadal żyje w jednym wymiarze, to rzeczywistość 3D rządzi światem gier komputerowych, filmów i wzornictwa przemysłowego. Wykorzystywana jest również w medycynie oraz architekturze. Innowacją natomiast jest możliwość poruszania się po magazynie w formacie 3D.

    Stoi za tym firma HDF Polska, której specjaliści zaprojektowali oprogramowanie 3D do wirtualnego poruszania się po powierzchni magazynowej. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie rotacji towarów, a także wykonanie wielowymiarowej wizualizacji aktualnych stanów w czasie rzeczywistym – bowiem oprogramowanie jest w pełni zsynchronizowane z działającym magazynem.

    Wielowymiarowa wizualizacja 3D pokazująca stan wypełnienia przestrzeni magazynowej.

    Pierwsze na rynku              

    To pierwsze tego typu oprogramowanie na rynku, które dzięki intuicyjnej kolorystyce pozwala na zaawansowane zarządzanie i kontrolowanie zapełnienia magazynu. Trójwymiarowa rotacja regałami umożliwia nie tylko obserwowanie wszystkich poziomów z każdej perspektywy, ale też ułatwia szybką ocenę i bieżące uzupełnianie braków.  

    Istotnym jest, że dzięki pracy w czasie rzeczywistym operator bez trudu może monitorować procesy zachodzące w magazynie oraz aktualne zmiany. Umożliwia to zintegrowana sieć czujników odbiciowych, umieszczonych na wszystkich poziomach regałów paletowych. Nieustannie komunikuje się ona z kontrolerami, przesyłając do głównego komputera informacje o obecnej dostępności miejsc. Pozwala to na optymalne zagospodarowanie wszystkich dostępnych przestrzeni, a także na bieżące uzupełnianie braków. Ponadto sygnalizacja świetlna umieszczona przy każdym regale w czytelny sposób informuje o pustych i zajętych miejscach – moment zwolnienia danego obszaru aktywuje przejście z czerwonego na zielone oświetlenie, a także zmianę kolorystyki na ekranie wizualizacji.

    System czujników oznaczeń kolorystycznych na regałach informujących o pustych i zajętych miejscach.

    „Czujniki rejestrują także trasę przemieszczania się wózków widłowych, a ich precyzja pozwala na dokładne określenie położenia i średniej prędkości, z jaką poruszają się pojazdy. Dzięki temu z poziomu aplikacji graficznej można kontrolować pracę wózkowych, a także na bieżąco usprawniać infrastrukturę magazynową i manipulacyjną” – informuje Łukasz Russak, projektant systemów informatycznych z HDF Polska.

    W połączeniu z innowacyjną aplikacją obsługującą wizualizację wyświetlaną na ekranach, system stanowi kompleksowe oprogramowanie zwiększające elastyczność funkcjonowania magazynów. Oprogramowanie każdorazowo jest dostosowywane do konkretnych potrzeb w oparciu o przeprowadzone konsultacje.

    Źródło i zdjęcia: HDF Polska