Uzdatnianie wody w przemyśle

Wymagania jakościowe wody stosowanej w przemyśle są bardzo surowe. Specjalistyczne procesy i technologie produkcyjne wymagają zastosowania wody o określonych parametrach. Można ją uzyskać dzięki inżynierii uzdatniania wody. 

Woda w procesach przemysłowych

Woda w przemyśle znajduje wszelakie zastosowanie. Najczęściej używana jest jako surowiec, rozcieńczalnik, czynnik chłodzący lub środek do mycia. We wszystkich przypadkach wymaga uzdatnienia.

Podobnie jest w przypadku urządzeń przemysłowych, które wykorzystują wodę w trakcie swojej pracy. Producenci maszyn często oznaczają konkretne parametry wody, potrzebne do prawidłowej pracy ich produktów.

Przykładem jest waterjet (technologia przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem). Urządzenia tnące muszą mieć dostarczaną wodę bez krzemionki, ale z określoną twardością.

Uzdatnianie wody w różnych gałęziach przemysłu

Z wody uzdatnionej korzystają elektrownie i elektrociepłownie, instytucje publiczne, laboratoria, pralnie, myjnie, szpitale, przemysł chemiczny, farmaceutyczny, mechaniczny, elektroniczny, napojowy, samochodowy, spożywczy, szklarski i włókienniczy. Woda odgrywa również ważną rolę w rolnictwie i ogrodnictwie.

Do kategorii przemysłowej (ze względu na bardzo duże przepływy) można również zaliczyć centralne uzdatnianie wody na osiedlach domków jednorodzinnych, w spółdzielniach mieszkaniowych, hotelach i dużych zakładach gastronomicznych.

Dobór filtrów wody w przemyśle

Zaprojektowanie stacji uzdatniania wody dla przemysłu nie jest proste. Wymaga przeprowadzenia dogłębnej analizy wody i doboru technologii. W wielu przypadkach (np. w przemyśle spożywczym, gdzie woda ma bezpośredni kontakt z żywnością) jakość wody trzeba na bieżąco monitorować.

Niektóre technologie wymagają czystszej (pod kątem chemicznym) wody, niż ta dopuszczona do celów spożywczych (wg. rozporządzenia Ministra Zdrowia). Taka sytuacja między innymi ma miejsce w przemyśle farmaceutycznym, czy chemicznym, gdzie woda musi być zdemineralizowana.

Metody filtracji używane w przemyśle

Procesy uzdatniania wody pozostają niezmienne od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że branża filtracji wody stoi w miejscu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zwiększają efektywność urządzeń, co owocuje dokładniejszym usunięciem zanieczyszczeń z wody.

Popularne procesy uzdatniania wody w przemyśle:

 • Odżelazianie i odmanganianie
 • Filtracja na węglu aktywnym
 • Stacje zmiękczania wody
 • Stacje demineralizacji wody
 • Dezynfekcja UV
 • Dezynfekcja chemiczna

UWAGA! Zleceniobiorcę wybierz odpowiedzialnie

Skorzystaj ze sprawdzonych usług. Firma Klarsan to jeden z liderów branży uzdatniania wody w Polsce. Zajmuje się dostarczeniem i wykonaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych w dziedzinie inżynierii uzdatniania wody.

Zakres usług firmy Klarsan obejmuje:

 • Doradztwo techniczne
 • Dobór urządzeń
 • Próby technologiczne
 • Montaż
 • Uruchomienia urządzeń
 • Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Więcej informacji na stronie www.klarsan.pl

Filtry do wody w domu

Oferta firmy Klarsan obejmuje również domowe filtry do wody. Urządzenia (m.in. filtry narurowe, kuchenne, odwrócona osmoza, zmiękczacze wody) dostępne są w sklepie internetowym www.ultrafiltracja.pl