ThyssenKrupp modernizuje hutę w Duisburgu

    ThyssenKrupp od początku czerwca modernizuje konwertor tlenowy nr 2 w hucie Duisburg-Bruckhausen, wkładając w to około 21 mln EUR. Zmodernizowana instalacja ma ruszyć w końcu lipca. Obecnie przyszedł czas montażu 50-tonowego bojlera. Ładunek ważący tyle co 10 słoni wyniósł na wysokość niemal 90 metrów specjalny dźwig.

    Modernizacja, przy której pracuje tysiąc osób jest prowadzona równolegle z normalną produkcją w konwertorze nr 1. – Usuwamy stary osprzęt i instalujemy nowe urządzenia, podczas gdy sąsiedni konwertor normalnie pracuje. Planowanie i organizowanie całej operacji z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy to duże wyzwanie – mówi dr Arnd Kofler, odpowiedzialny za stal surową w ThyssenKrupp Steel Europe.

    Nowa kadź konwertora będzie największą w swojej klasie – ma wysokość 11 metrów i szerokość 15 m. Jego pojemność wzrosła o 20 proc. Ilość stali pozostanie taka sama – 400 ton. Większa pojemność pozwoli jednak powiększyć ilość dostarczanego tlenu, co spowoduje zwiększenie ilości węgla w gazach opuszczających konwertor, a więc poprawi możliwość odzyskiwania energii. – Ta modernizacja poprawi efektywność energetyczną i zwiększy niezawodność procesu – powiedział dr Arnd Kofler. Pierwszy konwertor został wymieniony przed rokiem, co także kosztowało ok. 20 mln EUR.

    Konwertor wraz z konstrukcją i osprzętem waży 600 ton. Na wysokości 20 metrów ponad kadzią znajduje się system odzyskiwania ciepła, który także jest modernizowany. Nowy bojler waży w sumie 150 ton, z czego 50 t ma najcięższy z czterech elementów. Trzy z nich trzeba podnieść na wysokość w sumie 70 m, co wymagało postawienia specjalnego dźwigu. Przy modernizacji pracują m.in. firmy SMS Siemag i Oschatz.

    Konwertory tlenowe w hucie Duisburg-Bruckhausen pracują od roku 1969. Modernizowany obecnie konwertor nr 2 był rozgrzewany do temperatury 3 000 st. Celsjusza około 220 tys. razy. Oba produkują rocznie ok. 5 mln ton płynnej stali rocznie.