THE FRESH FACTORY – bezpieczne i komfortowe warunki pracy w hali produkcyjnej

Rys. 1. Kanały tekstylne umożliwiają optymalną dystrybucję świeżego powietrza

Jak zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki pracy w hali produkcyjnej? Z pomocą może przyjść program THE FRESH FACTORY, którego celem jest poprawa warunków pracy dzięki systemowi wentylacji z funkcją chłodzenia adiabatycznego.

Co to jest THE FRESH FACTORY?

THE FRESH FACTORY to program, którego koncepcja powstała w firmie Colt International jako odpowiedź na problemy związane z przegrzaniem i złą jakością powietrza w halach produkcyjnych. Podstawowym założeniem programu jest dostarczenie skutecznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zapewnią dostawę świeżego powietrza o optymalnej temperaturze i wilgotności oraz sprawne usuwanie przegrzanego, zanieczyszczonego powietrza.

Głównym elementem programu jest system wentylacji z funkcją chłodzenia adiabatycznego. Jego podstawą są urządzenia z serii CoolStream STAR. Są to jednostki wentylujące z możliwością chłodzenia, odzysku lub ogrzewania dostarczanego powietrza zewnętrznego. Wykonane z odpornego na korozję aluminium urządzenia można montować na dachu, na elewacji budynku albo na specjalnej konstrukcji na poziomie gruntu.

Ważnym elementem systemu są kanały tekstylne do dystrybucji powietrza. Przebieg kanałów można łatwo dostosować do layoutu oraz innych instalacji. Można je prać w pralni chemicznej, co pozwala utrzymać najwyższą jakość higieny.

Rys. 2 Główne elementy systemu: jednostka nawiewna CoolStream S, wyrzutnia powietrza klapa Apollo ATI oraz pasmo świetlne

Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji musi zapewniać skuteczne usuwanie nadwyżek ciepła. W zależności od warunków i potrzeb, do tego celu wykorzystujemy mechaniczne wentylatory wyciągowe  lub grawitacyjne klapy wentylacyjne. Urządzenia te umożliwiają skuteczną wentylację w każdych warunkach pogodowych.

Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi to to podstawowe założenia programu THE FRESH FACTORY, dlatego urządzenia są certyfikowane zgodnie z restrykcyjnymi normami (np. VDI 6022) i posiadają atest PZH.

Systemy wentylacji są projektowane w taki sposób, aby powietrze wewnętrzne miało odpowiednią temperaturę (poniżej 30oC), nawilżenie (40-60%) i prędkość (od 0,3 do 0,6 m/s) w strefie przebywania ludzi. Pozwala to zagwarantować komfortowe warunki pracy.

Korzyści z wprowadzenia programu THR FRESH FACTORY

Poprawa warunków klimatycznych na produkcji przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Podstawowe z nich to:

  • Lepsza koncentracja i większa wydajność pracowników
  • Mniejsza liczba wypadków przy pracy
  • Dłuższa żywotność maszyn
  • Lepsza jakość produktów
  • Bardziej stabilne warunki rozwoju przedsiębiorstwa

Dla kogo przeznaczony jest program?

Program THE FRESH FACTORY przeznaczony jest dla zakładów, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i jednocześnie nie wymagają zachowania stałej temperatury. Wśród naszych klientów są m. in.: producenci opakowań, narzędzi, huty szkła czy przemysłowe pralnie chemiczne. System sprawdzi się też w zakładach z takich branż, jak: przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny itp.

System można montować w nowych budynkach oraz w obiektach już działających. Co więcej inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

www.coolstream.pl