Technologie podwodne – pionierską w Polsce specjalność uruchomi PG

    Podwodne technologie dla przemysłu naftowego – pierwszą tego typu specjalność w Polsce od lutego uruchomi Politechnika Gdańska we współpracy z firmą GE. Studia magisterskie będą prowadzone na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

    W programie studiów znajdą się m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych. Studenci poznają procedury i specyfikę pracy inżyniera, a także dokumentację techniczną przydatną również w innych usługach powiązanych z przemysłem naftowym.

     

    Program studiów opracowano w taki sposób, aby absolwenci otrzymali zarówno przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też oprócz zajęć prowadzonych przez ekspertów, studenci mogą liczyć na płatne praktyki w pełnym wymiarze godzin w EDC Oil&Gas (jednej z kilku globalnych placówek GE). GE będzie również zachęcać do pisania prac magisterskich koncentrujących się na przemyśle naftowym i gazowym.

     

    Zajęcia w ramach specjalności „Technologie podwodne” poprowadzą wykładowcy Politechniki razem z doświadczonymi inżynierami z GE EDC, którzy na co dzień zajmują się pracami projektowymi, analizami, a także obsługą serwisową instalacji podwodnych.

     

    „Bardzo nam zależało, aby koncepcję programową specjalności przygotować razem z dużą, międzynarodową firmą nastawioną na innowacje” – powiedział dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG prof. Janusz Kozak.

     

    Celem współpracy GE z Politechniką Gdańską jest kształcenie kadry inżynierów wyspecjalizowanych w technologii dla przemysłu naftowego i tym samym rozwój tego sektora w Polsce. Wielu absolwentów specjalizacji znajdzie pracę w EDC, które od kilku miesięcy intensywnie rozwija działalność w tym obszarze.

     

    „Dział projektowania sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu to obecnie najszybciej rozwijający się dział w ramach EDC. Na tę chwilę zespół pracujący nad tymi projektami liczy około 200 pracowników. W 2013 r. mamy zamiar zwiększyć tę liczbę do 350, a w przyszłym roku zatrudnić kolejne 100 osób. Potrzebujemy wykwalifikowanych inżynierów, stąd pomysł na stworzenie specjalizacji na Politechnice Gdańskiej” – mówi dyrektor zarządzająca GE EDC Magdalena Nizik.