Stocznia Gdańsk SA poszukuje 400 osób do pracy

  Około 400 osób chce natychmiast zatrudnić Stocznia Gdańsk S.A. Poszukiwani są specjaliści do produkcji, głównie monterzy i spawacze. Zakład ma pełen portfel zamówień na budowę statków na najbliższy rok, w 2012 r. chce uruchomić drugą fabrykę wież wiatrowych.

  Podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku władze spółki poinformowały, że zakład zrealizował już w połowie plan restrukturyzacyjno-inwestycyjny zaakceptowany dwa lata temu przez Komisję Europejską. Zgodnie z nim, stocznia ma opierać swoją działalność na produkcji specjalistycznych statków, wież wiatrowych i różnego typu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. W latach 2010-2012 stocznia planuje zrealizować plany inwestycyjne o wartości ok. 300 mln zł.

  Członek zarządu stoczni, Arkadiusz Aszyk powiedział, że „zakład natychmiast chce zatrudnić ok. 400 osób do bezpośredniej produkcji”. Wyjaśnił, że „stocznia prowadzi szeroką kampanię rekrutacyjną we wszystkich możliwych regionach Trójmiasta i Pomorza i nabór cały czas trwa, ale jest on poniżej oczekiwań spółki”. Pod koniec przyszłego roku zakład będzie potrzebował kolejnych ok. 150 osób do nowej fabryki wież wiatrowych.

  Obecnie na terenie stoczni pracuje ponad 2 tys. osób, z czego zatrudnionych w zakładzie jest 1,7 tys. osób; pozostali pracują w spółkach zależnych stoczni i u podwykonawców. W ub. roku w ramach zwolnień grupowych zwolniono ponad 300 osób, głównie z administracji i utrzymania ruchu.

  Aszyk poinformował, że wśród zrealizowanych inwestycji powstały m.in. najnowocześniejsza w Europie linia prefabrykacji sekcji płaskich oraz zrobotyzowana linia do prefabrykacji mikropaneli. W listopadzie ub. roku uruchomiono pierwszą linię do produkcji wież wiatrowych. Powstały też: kompresorownia wytwarzająca wysokiej klasy sprężone powietrze, stacja uzdatniania wody i instalacja gazu ziemnego.

  Stocznia kupiła też nowe maszyny i urządzenia, m.in. portale do cięcia plazmowego, suwnice samojezdne do transportu sekcji wież oraz suwnice mogące transportować konstrukcje o ciężarze do ok. 150 ton.

  We wrześniu zakład rozpocznie budowę nowej, drugiej fabryki wież wiatrowych. Obecnie stocznia ma zdolność produkcji 100 wież rocznie, po oddaniu do użytku nowej fabryki pod koniec przyszłego roku ta zdolność wzrośnie trzykrotnie. Obecnie odbiorcami wież są m.in. Siemens i Nordex. Przedstawiciele władz stoczni twierdzą, że fabryka wież wiatrowych w stoczni w Gdańsku jest największą taką fabryką w Polsce. Po wybudowaniu nowego zakładu stanie się jedną z największych w Europie.