Stabilny wzrost rynku tworzyw sztucznych

  Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce zwiększyło się w 2014 roku o 7,1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i przekroczyło 3,1 mln ton – poinformowała na dorocznej konferencji Fundacja PlasticsEurope Polska.

  Ta wielkość stanowi ok. 6,5 proc. zużycia tworzyw w Europie i stawia Polskę na szóstej pozycji na Starym Kontynencie, po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

  W roku 2014 w większości krajów europejskich przetwórstwo przemysłowe rosło. Polska, z wartością wzrostu na poziomie 4,6 proc., wyróżnia się na tle krajów europejskich, nie tylko znacznie przewyższając średnią europejską (2 proc.), ale także średnią światową wynoszącą 3,8 proc. Dane z sektora tworzyw sztucznych potwierdzają tę prawidłowość. Analizy długoterminowe pokazują stabilny wzrost branży w Polsce, co widać zwłaszcza na przykładzie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy – w ciągu minionych 15 lat (lata 2000-2014) produkcja wzrosła aż trzykrotnie, pomimo spowolnienia podczas kryzysu w 2008-2009.

  – Polski przemysł tworzyw sztucznych od kilkunastu lat odnotowuje systematyczny wzrost. Jednym z motorów jest tu rozwój branż powiązanych, szczególnie sektora produkcji opakowań, produkcji urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska. Jak dodaje, krajowa produkcja nie zaspokaja popytu, a ujemny bilans handlu zagranicznego w minionym roku pogłębił się. Przy czym importujemy zarówno surowce do przetwórstwa, jak i wyroby z tworzyw sztucznych, a łączny deficyt handlu zagranicznego wynosi obecnie ponad 3,6 mld euro.

  Na świecie produkcja tworzyw sztucznych w roku 2014 osiągnęła poziom 311 mln ton, co oznacza wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego o 3,8 proc., przy nieznacznym spadku dynamiki produkcji. Utrwaliła się dominacja krajów azjatyckich – obecnie region ten odpowiada za ponad 47 proc. światowej produkcji, z czego ponad 26 proc. przypada na Chiny. Bez zmian pozostają trendy średnioterminowe, wskazujące na przeniesienie głównych rynków do Azji, a w Europie przesunięcie ich w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

  W 2014 roku Europa z udziałem na poziomie 19,6 proc., znalazła się na drugim miejscu w światowej produkcji tworzyw, za Chinami, a wyprzedzając kraje NAFTA (18,6 proc.).

  Źródło: WNP

  Fot. Wikimedia Commons/Bdx