Stabilność systemu elektroenergetycznego

System elektroenergetyczny jest to zbiór urządzeń przeznaczony do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i nieprzerwany.

Publikacja dwóch ekspertów z dziedziny elektroenergetyki – prof. Jana Machowskiego i prof. Zbigniewa Lubośnego – traktuje o stabilności pracy takich systemów. Prezentuje podstawy teoretyczne, niezbędną wiedzę matematyczną, opisuje zjawiska fizyczne zachodzące w systemie elektroenergetycznym pod wpływem zakłóceń, omawia modele matematyczne do symulacji tych zjawisk i badania stabilności oraz optymalizacji układów regulacyjnych i doboru środków poprawy stabilności.

Książka stawia duży nacisk na przystępne wyjaśnienie zjawisk zachodzących w systemie elektroenergetycznym pod wpływem zakłóceń oraz opis modeli i metod badania stabilności stosowanych w praktyce. Czytelnik będzie mógł zapoznać się w niej z licznymi przykładami obliczeniowymi.

Sięgnąć po nią powinni studenci i doktoranci uczelni technicznych na kierunkach Elektrotechnika i Energetyka specjalizujący się w Elektroenergetyce oraz praktycy – operatorzy sieci przesyłowych, projektanci i planiści sieci przesyłowych oraz inni specjaliści z dziedziny elektroenergetyki.

Informacja o autorze/ redaktorze:

prof. dr hab. inż. JAN MACHOWSKI

POLITECHNIKA WARSZAWSKA

Wydział Elektryczny, Instytut Elektroenergetyki

Prof. Jan Machowski studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w latach 1969-1974. Po studiach podjął pracę w Państwowej Dyspozycji Mocy w Warszawie. W 1979 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych i rozpoczął pracę w Instytucie Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej. W roku 1982 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 1989-1992 pracował na uniwersytecie technicznym w Kaiserslautern w Niemczech. Po powrocie do kraju w 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora i stanowisko profesora w Politechnice Warszawskiej.

prof. dr hab. inż. ZBIGNIEW LUBOŚNY

POLITECHNIKA GDAŃSKA

Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Katedra Elektroenergetyki

Prof. Zbigniew Lubośny studiował w Politechnice Gdańskiej w latach 1980-1987, uzyskując w 1985 r. stopień mgra inż. na Wydziale Elektrycznym, a w 1987 r. stopień mgra inż. w Instytucie Organizacji i Projektowania Systemów Produkcyjnych. W 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych,  w 1999 r. stopień doktora habilitowanego, a w 2004 r. tytuł naukowy profesora.

Rekomendacje:

W środowisku elektryków badanie zakłóceń i stabilności systemu elektroenergetycznego uważane jest za bardzo trudne. Na przekór tym poglądom (…) autorzy przedstawiają bardzo przystępny wykład z szerokiego zakresu zagadnień począwszy od zjawisk fizycznych poprzez ich modelowanie aż do metod badawczych. (…)

W publikacji bardzo szeroko opisane zostały nowe problemy i zagadnienia pojawiające się przy eksploatacji SEE. Problemy te dotyczą m.in.: wykorzystywania urządzeń FACTS w różnych celach, wpływu farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych, układów przesyłu energii elektrycznej prądem stałym na pracę i stabilność SEE. Przedstawiono istotne zagadnienie optymalizacji parametrów układów regulacyjnych pracujących w SEE. Opisano nowoczesny układ pomiarowy WAMS, służący m.in. do monitorowania i tłumienia kołysań elektromechanicznych w SEE oraz detekcji powstawania pracy wyspowej w systemie.

Z recenzji prof. dra hab. inż. Stefana Paszka,
profesora i wykładowcy Politechniki Śląskiej

Unikatowe i aktualne kompendium wiedzy z zakresu stabilności i pracy systemów elektroenergetycznych, napisane w przystępny sposób przez doświadczonych wykładowców i ekspertów w dziedzinie elektroenergetyki.

Książka jest skierowana do studentów i doktorantów studiów uczelni technicznych na kierunkach Elektrotechnika i Energetyka specjalizujących się w Elektroenergetyce oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Książkę ta będzie również pomocna w pracy specjalistów zajmujących się zawodowo planowaniem rozwoju i analizą pracy systemu elektroenergetycznego.