Solaris numer 5000

  5-tysięczny autobus wyjechał z fabryki w podpoznańskim Bolechowie. Nowoczesny, niskopodłogowy autobus miejski Solaris Urbino 12, przekazano klientowi z Koziegłów k/Poznania. W maju br. przypada także 10 rocznica wprowadzenia na rynek najpopularniejszej w Polsce marki autobusu miejskiego – Solaris Urbino.

  Wyjątkowy w historii firmy autobus trafił do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Transkom” z Koziegłów koło Poznania. Przewoźnik współpracuje z Solarisem od 1998 roku, a nowy pojazd będzie już 10 autobusem tej marki w jego flocie.

  Marian Szymański, Prezes Zarządu „Transkomu”, odebrał kluczyki do 5000-tysięcznego autobusu z rąk Krzysztofa Olszewskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

  – Dzisiejsza uroczystość pokazuje jak szybko rozwinęła się nasza firma w ciągu ostatnich trzynastu lat. Kiedy zaczynaliśmy naszą działalność w 1996 roku zatrudnialiśmy 36 osób, które w pierwszym roku funkcjonowania fabryki wyprodukowały 56 pojazdów. Dzisiaj zatrudniamy blisko 1600 osób i produkujemy rocznie ponad 1000 Solarisów. Nasze autobusy jeżdżą w 20 krajach na świecie od północnej Norwegii po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Marka Solaris Urbino, którą wprowadziliśmy na rynek 10 lat temu wypracowała sobie już znakomitą renomę na europejskim rynku autobusowym i plasuje się w czołówce jeśli chodzi o jakość, niezawodność i nowoczesność – powiedział Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Solarisa.

  W 2006 roku Solaris, jako pierwszy w Europie wprowadził do seryjnej produkcji autobus z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, pojazd zużywa o 24% paliwa mniej w porównaniu z tradycyjnymi autobusami. Jest także bardzo ekologiczny, emitując aż o 78% procent mniej zanieczyszczeń. Pojazdy hybrydowe marki Solaris jeżdżą już w Polsce, w Niemczech, Szwajcarii i Francji.

  W chwili obecnej Solaris Bus & Coach S.A. rozpoczął prace badawcze-rozwojowe nad autobusem z napędem elektrycznym, który zupełnie wyeliminuje emisję spalin.

  Ponadto w 2009 roku spółka zamierza poszerzyć swoją działalność o produkcję pojazdów szynowych. W bieżącym roku odbędzie się premiera, nowoczesnego, niskopodłogowego tramwaju marki Solaris Tramino.