Smart Grid od Mitsubishi?

    Mitsubishi chce włączyć auta elektryczne do inteligentnych systemów energetycznych.

    Firmy Mitsubishi Corporation (MC), Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oraz Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) będą współpracować w ramach projektu badawczego prowadzonego przez japońską rządową Agencję Nowych Żródeł Energii i Rozwoju Technologii Przemysłowych (NEDO). Głos doradczy w tym projekcie należy do Tokijskiego Instytutu Technologicznego, który zamierza opracować inteligentne systemy energetyczne (Smart Grid) współpracujące z autami elektrycznymi i ich litowo-jonowymi akumulatorami trakcyjnymi.

    MC, MMC oraz MELCO od marca br. pracują nad włączeniem samochodowych akumulatorów trakcyjnych do inteligentnych systemów energetycznych. Przewiduje się, że liczba takich akumulatorów będzie gwałtownie rosła w związku z rozpowszechnieniem samochodów o napędzie elektrycznym.

    Projektem zostaną objęte systemy fotowoltaiczne, samochody elektryczne i akumulatory tych samochodów znajdujące się na terenie zakładów MMC produkujących samochody elektryczne w miejscowości Okazaki (zakład Nagoya). Projekt dotyczy także aut elektrycznych, którymi będą dojeżdżali do zakładów ich pracownicy. Akumulatory będą doładowywane z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych, sieci elektrycznej i zakładowego systemu zarządzania energią (Factory Energy Management System – FEMS), co pozwoli zoptymalizować sposób korzystania z energii elektrycznej i zmniejszy jej zużycie na terenie zakładów produkcyjnych.

    W ramach projektu opracowany zostanie system integracji samochodów elektrycznych (Electric Vehicle Integration System – EIS), który będzie kontrolował stan naładowania akumulatorów i tak zarzšdzał ich ładowaniem, by minimalizować ponoszone koszty, a także pozwoli na wykorzystanie całego systemu zarządzania energią FEMS, by można było używać akumulatorów w samochodach jako dodatkowego źródła energii do zasilania innych urządzeń. Planowane jest również określenie możliwości wykorzystania wyników badań w zastosowaniu do kilku innych projektów inteligentnych sieci energetycznych prowadzonych w innych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarek krajów rozwijających się.