Siemiens pomoże Bytomowi w oszczędzaniu ciepła i energii

    Miasto Bytom będzie realizowało projekt mający na celu efektywne gospodarowanie energią w 17 budynkach oświatowych. Projekt prowadzony w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie realizowany przez firmę Siemens. Zakłada on obniżenie zużycia energii cieplnej aż o 48 proc.

    Koszty związane ze zużyciem energii w budynkach użyteczności publicznej stanowią znaczący udział w budżecie samorządów i poszczególnych zarządzanych przez nie placówek. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, a z drugiej strony rosnące potrzeby po stronie wydatków, coraz częściej samorządy szukają oszczędności. Można to osiągnąć wprost wdrażając innowacyjne systemy długoterminowo optymalizujące zużycie energii.

    Rozwiązanie zwiększające efektywność energetyczną budynków będzie realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawiązanego między Urzędem Miasta Bytom i firmą Siemens. Jej przedmiotem jest przeprowadzenie energetycznej modernizacji budynków edukacyjno-oświatowych wraz ze świadczeniem wieloletniej usługi zarządzania energią, realizowanej za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania energią, umożliwiającego monitoring zużycia energii oraz mediów technicznych.

    Umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz eksploatację instalacji pobierających energię i media techniczne. Siemens zagwarantował obniżenie zużycia energii w 17 budynkach oświatowych o 48 proc. w przypadku energii cieplnej i o 20 proc. w przypadku energii elektrycznej. Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Istotą projektu jest przede wszystkim budowa zdalnego systemu monitorowania i zarządzania energią, podłączonego do Centrum Zarządzania Energią Siemensa. Centrum zarządzania znajduje się w Warszawie, a odpowiednie służby miejskie Bytomia będą miały do niego zdalny dostęp.

    Obiekty oświatowe zostaną zmodernizowane w okresie niewiele ponad 1 roku. Umowa o wartości około 50 mln zł, obejmująca koszty inwestycji, finansowania i m.in. zarządzania energią została zawarta na 15 lat. Działania energooszczędne wynikające z projektu zostaną w 83 proc. spłacone z gwarantowanych przez Siemensa oszczędności.

    To nie pierwszy projekt Siemensa realizowany w ramach PPP na terenie województwa śląskiego. Między innymi w 2010 roku podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54 proc. oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło 55 proc. zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57 proc. i 58 proc.

    W ten sam sposób oszczędza energię także Sosnowiec, gdzie Siemens do centralnego systemu zarządzania energią w 2013 roku podłączył 86 obiektów oświatowych. Tu także po pierwszym sezonie grzewczym osiągnięto zakładane w projekcie oszczędności zużycia energii.