Seminaria „Mechanika i utrzymanie ruchu” oraz „Automatyzacja linii produkcyjnych” – budowanie wiedzy kadry inżynierskiej

    Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt ze specjalistami z różnych dziedzin jest najlepszym sposobem na zdobywanie unikatowej wiedzy potrzebnej w codziennej pracy kadry inżynierskiej w zakładach przemysłowych. Dlatego od kilku lat organizujemy w głównych ośrodkach przemysłowych naszego kraju seminaria skierowane do inżynierów – naszych Czytelników.

    W jednym z ostatnich dni września mieliśmy okazję spotkać się w Krakowie na XV edycji Seminarium „Mechanika i utrzymanie ruchu”. Gościł nas hotel Holiday Kraków City Center – jedno z magicznych miejsc wpisanych w artystyczne i literackie tradycje Krakowa, salon towarzyski elit Młodej Polski, dziewiętnastowieczny Pałac Pareńskich. Natomiast 20 października mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych prelekcji, związanych tematycznie z automatyzacją linii produkcyjnych. To seminarium zorganizowaliśmy w nowym wrocławskim obiekcie biznesowym – Haston City Hotel. Również w Poznaniu 28 października tematem przewodnim seminarium była „Mechanika i utrzymanie ruchu”. Tym razem spotkaliśmy się w hotelu Mercure Poznań Centrum, położonym blisko terenów wystawowych, w pobliżu biznesowo-handlowej części Poznania.

    W trakcie wspomnianych seminariów mieliśmy okazję wysłuchać merytorycznych i ciekawie prowadzonych prelekcji, np. w jaki sposób przez zwrot z inwestycji znaleźć pieniądze na wdrożenie diagnostyki, o czym mówił Witold Hanak z firmy Pruftechnik-Wibrem. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o zastosowaniu diagnostyki ultradźwiękowej w utrzymaniu ruchu. Mówili o tym Stanisław Stanisz z firmy INTROL oraz Jerzy Halkiewicz z UE Systems Polska, który koncentrował się na oszczędności energii i niezawodności urządzeń, jaką można uzyskać dzięki technologii ultradźwiękowej. Przedstawiciele firmy INTROL mówili też o utrzymaniu wysokiej efektywności i wydajności instalacji parowych, a w Poznaniu o wodzie w oleju jako źródle awarii maszyn i urządzeń. Zbigniew Pliszka z Henkel Polska zapoznał nas w Krakowie z nowościami Loctite przeznaczonymi dla służb utrzymania ruchu, a w Poznaniu Wojciech Kozak z tej samej firmy o produktach Loctite jako przykładzie na to, że nowoczesna chemia może być dzisiaj równocześnie bezpieczna i niezawodna. Dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się prezentacje możliwości diagnostycznych i różnorodności zastosowań kamer termowizyjnych. Jak mówi Paweł Rutkowski z firmy Kamery IR, termowizja to obecnie technologia dojrzała i stosunkowo tania.

    Staramy się tak dobierać tematykę seminariów, by znalazło się w niej miejsce również na wystąpienia związane np. z ekonomicznymi i technicznymi aspektami rozwiązań modułowych w przemyśle (mówił o tym Grzegorz Jazowski, a w Poznaniu Dariusz Marcinkowski z firmy item Polska) czy energooszczędnymi rozwiązaniami napędowymi w praktyce (Marcin Piotrowski z firmy NORD) lub o łożyskach baryłkowych NACHI z kontrolą ukosowania wałeczków (Krzysztof Kleta z firmy NACHI Europe). W Poznaniu mogliśmy wysłuchać też prelekcji Wojciecha Halkiewicza z firmy „Aria-C” o tym, gdzie i jak szukać oszczędności w systemach sprężonego powietrza. To obecnie bardzo aktualne zagadnienie w zakładach, w których wykorzystuje się sprężone powietrze, a jak wiadomo, jest to drogi nośnik energii. Natomiast o efektywnej gospodarce częściami zamiennymi i o automatycznych regałach w działach UR mówił Michał Witczak z firmy ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne.

    Seminarium, które odbyło się 20 października we Wrocławiu, poświęciliśmy „Automatyzacji linii produkcyjnych”. Chcieliśmy zaprezentować uczestnikom, profesjonalistom z Dolnego Śląska, najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. To kolejna edycja seminarium. Część merytoryczną spotkania rozpoczął Arkadiusz Mazurek z firmy Schunk Intec. Przedstawił koncepcję fabryki jutra już dziś, czyli automatyzacja produkcji możliwej dzięki rozwiązaniom firmy Schunk. O przyszłościowych rozwiązaniach w produkcji przyszłości i nowoczesnych rozwiązaniach Mitsubishi Electric opowiedział Andrzej Górczak z Mitsubishi Electric Europe. Przy automatyzowaniu linii produkcyjnych ważna jest optymalizacja systemów połączeń. Jak wykorzystać do tego interfejs IO-Link, przedstawił Daniel Oszczęda z firmy Balluff. Natomiast o oprogramowaniu SEE Electrical Diagram do tworzenia dokumentacji elektrycznej projektów automatyki mówił Piotr Wieloch z firmy IGE+XAO Polska. Słuchaliśmy wszyscy tego wystąpienia z zainteresowaniem, bo zdajemy sobie sprawę, jak kłopotliwe i czasochłonne jest tworzenie takiej dokumentacji. Prezentację o nowościach w ofercie firmy Multiprojekt i zaletach Pneumatyki E.MC przedstawił Karol Surma z firmy Multiprojekt Automatyka. Natomiast Łukasz Jamborski z firmy Murrelektronik przedstawił rozwiązania firmy z zakresu automatyzacji procesów. Pewnym podsumowaniem wrocławskiego seminarium była prezentacja studium przypadku związanego z automatyzacją logistyki w przemyśle opakowaniowym, którą przedstawił Mariusz Markowski z firmy Blumenbecker IPS Polska – integratora rozwiązań dla przemysłu.

    Każde z seminariów organizowanych przez wydawnictwo Trade Media International to nie tylko możliwość wysłuchania przygotowanych przez specjalistów prezentacji, ale też okazja do nawiązania osobistych kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach zawodowych. To również możliwość zapoznania się z niektórymi rozwiązaniami bezpośrednio na stoiskach wystawców, na których przedstawiciele firm udzielają dodatkowych informacji. To znakomite dopełnienie merytoryczne i często praktyczne wystąpień prelegentów. Chcielibyśmy podziękować prelegentom i firmom organizatorom stoisk wystawienniczych: Introl, Henkel Polska, UE Systems Polska, item Polska, Kamery IR, Aria-C, Novatel, JORDAN matcon, ALFA, NACHI Europe, Pruftechnik-Wibrem, AS Instrument Polska, Schunk Intec, Mitsubishi Electric Europe, Balluff, IGE+XAO Polska, Multiprojekt Automatyka, Murrelektronik, Elesa+Ganter Polska i Elautec.

    Zapraszamy do równie licznego udziału w kolejnych naszych seminariach. Każdy z uczestników otrzymuje imienny „Certyfikat Uczestnictwa”, a zdobyta wiedza, informacje i nawiązane kontakty są na pewno bardzo cenne.

    Autor: Bohdan Szafrański