Samsung inwestuje w suwnice ABUS

  Samsung Elctronics w grudniu zeszłego roku zakupił dwa zakłady produkcyjne od firmy Amica Wronki SA. Wartość transakcji wyniosła ponad 200 mln złotych. Wytwarzane w tych zakładach pralki i lodówki trafią na rynki całej Europy.

  Już od pewnego czasu Samsung poszukiwał optymalnego miejsca w Europie celem uruchomienia produkcji sprzętu AGD. Chodziło o lokalizację, która stałaby się milowym krokiem w usprawnieniu logistyki zaopatrzenia w AGD całego starego kontynentu. Jednym z celów inwestycji było zmniejszenie okresu oczekiwania na dostawę urządzeń Samsunga oraz części zamiennych.

  W trosce o utrzymanie ciągłości i płynności ruchu materiałów w swoich zakładach produkcyjnych Samsung wybrał specjalistę, który od kilkudziesięciu lat zaliczany jest do grona czołowych producentów urządzeń dźwignicowych – ABUS Kransysteme GmbH.

  Instalację przeprowadziła rodzima firma ABUS Crane Systems Polska, spółka grupy ABUS w naszym kraju. Zamontowano sześć suwnic dwudźwigarowych typu ZLK o udźwigu od 25 t do 35 t. Rozpiętości suwnic wynoszą od 10 m do 28,5 m. ABUS wzniósł konstrukcje stalowe o łącznej masie około 120 ton. W zakładzie o powierzchni blisko 35 tys. m2 wykonano fundamenty o łącznej objętości niemal 500 m3 betonu.

  Zamontowane suwnice ABUS wyposażone są w systemy sterowania radiowego. W mechanizmie jazdy suwnic oraz wciągarek zastosowano przetworniki częstotliwości (falowniki), które zapewniają płynną regulację prędkości jazdy.

  Inwestycja była przeprowadzana w funkcjonującej hali produkcyjnej, co wymagało podjęcia szczególnych środków ostrożności związanych z ochroną przed potencjalnym zapyleniem będącym następstwem prac budowlanych. Projekt wymagał także przezwyciężenia problemów natury logistycznej, tak by podczas czynności na terenie hali nie wchodzić w kolizje z aktywną linią technologiczną montażu pralek. Łącznie prace wykonywane przez ABUS Crane Systems Polska sp. z o.o. na terenie zakładów Samsung we Wronkach trwały niespełna trzy miesiące.