Rynek rozwiązań IT dla przemysłu

    Maria Pawlik

    Maryla Pawlik, dyrektor ds. sprzedaży w BPSC S.A.

    Jakie nowości technologiczne będą kształtowały obraz rynku rozwiązań IT dla przemysłu w 2015 r., po jakie rozwiązania będą sięgały firmy przemysłowe?

    W najbliższym czasie w obszarze oprogramowania biznesowego należy spodziewać się dalszego rozwoju rozwiązań webowo-portalowych pozwalających na dostęp do firmowych danych z dowolnego miejsca. Znaczenie rozwiązań mobilnych w obszarze ERP rośnie – służą one już nie tylko osobom zarządzającym, ale też handlowcom korzystającym z informacji dotyczących historii zamówień danego klienta, jak i szeregowym pracownikom potrzebującym wypełnić np. wniosek urlopowy.

    Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest znaczący rozwój obszarów raportowo-analitycznych w ramach systemu ERP. W dużej mierze przejmują one rolę rozwiązań wspierających podejmowanie decyzji zarządczych, co jeszcze 5-10 lat temu było wyłączną domeną oprogramowania klasy Business Intelligence. Tabele przestawne, kostki olap’owe, macierzowe podejście do informacji to zdecydowanie coraz wyraźniejszy trend w oprogramowaniu klasy ERP.

    Coraz wyraźniejszym zjawiskiem w przypadku polskich holdingów skupiających w grupie klika przedsiębiorstw przemysłowych jest outsourcing obszarów backoffice’wych do wydzielonych spółek. Takie centra usług wspólnych przejmują również całą sferę IT. Rozwiązania klasy ERP muszą więc być przygotowane na pracę w takim modelu. Modelu alternatywnym wobec tradycyjnie pojmowanej wielofirmowości.

    Które sektory przemysłu będą wyjątkowo aktywne jeżeli chodzi o inwestycje IT, dlaczego?

    Koniunktura gospodarcza po załamaniu sprzed kilku lat dość wyraźnie stabilizuje się na określonym poziomie. Pozwala to nam zakładać stały wzrost sprzedaży zaawansowanego oprogramowania. Wzrost zainteresowania w poszczególnych segmentach rynku produkcji przemysłowej w jakiejś mierze będzie zależny od strategicznych decyzji Unii Europejskiej. Wiemy, że obszarami, które szczególnie będą napędzane funduszami wspólnotowymi będą np. szeroko rozumiane budownictwo czy ekologia. W tych branżach należy się na pewno spodziewać zwiększenia inwestycji IT.