Ruszyły testy technologii przyszłości

    RRC Poland rozpoczęło testy przełomowej technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON – Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna – zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii (Triple Play), który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

    Spodziewany sukces technologii GPON na rynku Triple Play wynika z rosnącej popularności telewizji 3D czy platform do gier typu wideo na życzenie (OnLive). Z czasem zwykłe, miedziane łącza staną się zbyt powolne. Na potrzeby multimedialnej rozrywki niezbędne będą wydajne światłowodowe sieci dostępowe w technologii FTTH (fiber-to-the home – światłowód do domu).

    System oferowany przez RRC Poland wykorzystuje urządzenia firmy Motorola. Zastosowane w nich rozwiązania zapewniają transmisję z prędkościami do 2,4 Gbit/s (download) oraz do 1,2 Gbit/s (upload). Koszty wdrożenia zależą od bardzo wielu czynników i są możliwe do określenia jedynie na podstawie konkretnego projektu. Są jednak niższe niż w przypadku tradycyjnych, miedzianych instalacji, jeśli brać pod uwagę projekty opiewające na  ponad 200 użytkowników.

    Światłowodową technologię Motorola GPON docenił już między innymi amerykański operator telekomunikacyjny Verizon. W ubiegłym roku uruchomił jedną z największych na świecie tego typu instalacji dla 11 mln użytkowników. Również w Europie rozpoczęły się pierwsze wdrożenia u operatorów TriplePlay, a także w hotelach czy szpitalach. W Polsce trwają obecnie rozmowy z dwoma operatorami, którzy są zainteresowani światłowodowymi sieciami w tej architekturze. Planują wykorzystanie sprzętu marki Motorola z oferty RRC Poland. 

    Specjaliści podkreślają, że dużym plusem technologii GPON jest znacznie niższy pobór energii niż w przypadku sieci miedzianych (Ethernet/LAN). Pomiędzy urządzeniem nadawczym (OLT) a odbiorczym (ONT) sieć ma bowiem charakter pasywny. Z tego względu koszty utrzymania systemu mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. To ważny aspekt ze względu na rosnące koszty zasilania. Przykładowo: z niedawnych badań przeprowadzonych przez Onet Data Center wynika, że aż 35% kosztów utrzymania serwerowni pochłania energia zużywana na klimatyzowanie pomieszczeń centrum danych. Dla współczesnych przedsiębiorców stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji systemu GPON będą miały duże znaczenie.

    Kolejną zaletą systemów GPON jest możliwość zarządzania całą siecią od strony urządzeń nadawczych. Z kolei modułowa budowa zapewnia duży stopień skalowalności w razie zwiększania liczby użytkowników. Istotna jest także dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Nic dziwnego, że według Dell’Oro Group do 2012 światowy rynek pasywnych sieci optycznych powinien wzrosnąć dwukrotnie.