Relacja z XIII Międzynarodowej Konferencji Lean Management

    Trzy dni inspirujących seminariów, praktycznych warsztatów i wymiany doświadczeń z najlepszymi na świecie praktykami i ekspertami z dziedziny szczupłego zarządzania – zakończyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Lean Management!

    Rozpoczęcie Konferencji, Prezes LEI Polska, Prof. dr hab. inż. Tomasz Koch.

    Misją Lean Enterprise Institute Polska (LEI Polska) jest zwiększanie efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez transfer wiedzy oraz rozwój praktycznych umiejętności z zakresu Lean Management. Jednym ze sposobów wypełniania tej misji, obok prowadzonych przez Instytut szkoleń otwartych, działalności wydawniczej i projektów doradczych jest doroczna Międzynarodowa Konferencja Lean Management. Dzięki obecności największych światowych autorytetów, Konferencja stanowi dziś ważne, europejskie forum wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu Lean Management, jest okazją do poznania najlepszych praktyk, zdobycia najnowszej wiedzy i nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

    Tegoroczna edycja Konferencji Lean Management odbyła się w dniach 11-13 czerwca 2013 r. w Centrum Kongresowym Hotelu Haston we Wrocławiu. W konferencji wzięło udział ponad 370 osób – przedstawicieli branży produkcyjnej i usługowej, w tym przede wszystkim wyższa kadra zarządzająca (procentowy podział uczestników według branż prezentuje wykres na końcu relacji).

    XIII Międzynarodowa Konferencja Lean Management, Wrocław 11-13.06.2013r.

    Komitet Programowy dopilnował, aby na Konferencji pojawili się najlepsi specjaliści z dziedziny Lean Management. Gośćmi specjalnymi było aż 6 wybitnych, światowej klasy praktyków i ekspertów: Arthur Byrne – „człowiek-legenda”, który w ciągu ostatnich 30 lat, piastując najwyższe stanowiska zarządcze przeprowadził transformację Lean w ponad 30 przedsiębiorstwach w 14 krajach, James K. Franz – najbliższy współpracownik Prof. Jeffreya Likera, współzałożyciel Toyota Way Academy, praktyk z ponad 25-letnim doświadczeniem z Lean w branży produkcyjnej, Drew Locher – doświadczony trener Lean, który od lat współpracuje z przedsiębiorstwami z branż usługowej i produkcyjnej, autor doskonałych książek o tematyce Lean, Mike Orzen – jeden z niewielu na świecie wybitnych specjalistów z dziedziny Lean IT, wykładowca The Shingo Prize oraz LEI USA, współautor książki „Lean IT”, Kevin von Grabe – Wiceprezes Lean Deployment w firmie LeanCor, która obsługuje od strony logistyki wielu klientów w USA, ekspert w zakresie zaopatrzenia, gospodarki materiałowej, transportu i usług logistycznych, wraz z Robertem Martichenko współautor książki “Building a Lean Fulfillment Stream”, Chris Honda – Dyrektor Caterpillar Luxembourg, odpowiedzialny za System Produkcyjny Caterpillar w Europie, który swoje  wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu Lean zdobywał pracując w Dow Chemical Company, Suzuki i General Motors.

    Goście specjalni XIII Międzynarodowej Konferencji Lean Management, od lewej: Chris Honda, Mike Orzen, Art Byrne, Kevin von Grabe, Drew Locher i James Franz

    Pierwszego dnia Konferencji przedpołudniem odbyły się sesje plenarne, najpierw ogólna a później w podziale na dwie równoległe sesje – pierwsza dedykowana dla produkcji, druga dla firm usługowych i finansowych. Popołudniu odbyła się sesja 7 równoległych seminariów, wśród których dwa były swoją tematyką dedykowane najwyższej kadrze zarządzającej – dyrektorom i prezesom. Wielu obecnych na konferencji dyrektorów i prezesów skorzystało z tych właśnie sesji.

    Seminaria dedykowane dla najwyższej kadry zarządzającej – prezesów i dyrektorów.

    Prelegenci podczas sześciu seminariów odpowiadali na wiele kluczowych pytań, min.: Jak zrewolucjonizować firmę dzięki Lean Management i jakich rezultatów tej rewolucji oczekiwać? Czy lepiej skierować główne wysiłki na rozwiązywanie problemów, czy na eliminowanie marnotrawstwa? Jak budować strumień zaopatrzenia zgodnie z zasadami Lean? Jak doskonalić procesy natury usługowej i biurowej dzięki Lean? Na czym polega podejście Lean IT?

    Wybrane kadry z seminariów i prelekcji podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Lean Management.

    Wszyscy uczestnicy otrzymali od LEI Polska książkę autorstwa Arthura Byrne’a p.t.: „Jak zrewolucjonizować firmę dzięki Lean Management” (ang. „Lean Turnaround”), której polska premiera miała miejsce właśnie podczas tegorocznej Konferencji. Uczestnicy mieli okazję do rozmowy z autorem i otrzymania autografu z dedykacją. Publikacja została uznana za najważniejszą książkę o zarządzaniu wydaną w 2013 roku.

    Arthur Byrne podpisuje swoją książkę „Jak zrewolucjonizować firmę dzięki Lean Management” podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Lean Management.

    Na zakończenie pierwszego dnia Konferencji zorganizowany został uroczysty bankiet, podczas którego, przy lampce wina i kolacji, uczestnicy mieli okazję wymienić się między sobą doświadczeniami, porozmawiać z prelegentami i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Rozlosowane zostały również nagrody książkowe wydawnictwa Leanbooks (www.leanbooks.pl).

    Bankiet na zakończenie pierwszego dnia XIII Konferencji Lean Management – 11.06.2013 r.

    W drugim dniu Konferencji po przedpołudniowych seminariach odbyła się sesja studiów przypadków. Swoimi doświadczeniami podzielili się Caterpillar, Bosch and Siemens Home Appliances Group, Esselte Polska, Eaton Automotive Systems, Nidec Motors & Actuators (Poland), GM Powertrain Poland (dawniej ISUZU Motors Polska), WABCO, ING Bank Śląski, Euro Bank, Bank BPH Grupa GE Capital.

    Loga firm prezentujących studia przypadków podczas XIII Konferencji Lean Management we Wrocławiu. (zaprezentowane w celach poglądowych, firmy partnerskie są ich jedynymi, prawowitymi właścicielami).

    Zgodnie z tradycją, trzeciego opcjonalnego dnia konferencji (13 czerwca) istniała możliwość wyboru między uczestnictwem w jednym z czterech praktycznych, całodniowych warsztatów, a wycieczką do firm znanych z wdrożenia filozofii szczupłości. W tym roku organizatorzy przygotowali wizyty w fabryce Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Electrolux w Świdnicy oraz w fabryce General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach.

    Wśród ośmiogodzinnych warsztatów prowadzonych przez zagranicznych gości znalazły się: dedykowany dla prezesów i dyrektorów warsztat: „Przywództwo wg Lean” prowadzony przez Jamesa Franza, dedykowany dla produkcji „Budowanie strumienia zaopatrzenia zgodnie z zasadami Lean” Kevina von Grabe oraz dwa tematy dla firm i przedsiębiorstw usługowych: „System zarządzania wizualnego dla poprawy procesów usługowych”, który został przeprowadzony przez Drew Lochera na terenie firmy KRUK S.A. i autorski warsztat Mike’a Orzena: „IT w przedsiębiorstwie zorganizowanym wg zasad Lean”.

    Warsztaty podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Lean Management, Wrocław, 13 czerwca 2013 r.

    XIII Międzynarodowa Konferencja Lean Management uważana jest za jedno z najbardziej profesjonalne wydarzeń tego typu w Europie. Stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania wielu światowych i krajowych specjalistów oraz praktyków biznesu, ekspertów, doradców, autorów książek i wielu innych cenionych osób, zajmujących się na co dzień problematyką Lean Management. Renomę tej Konferencji potwierdza przyznane jej przez Business Centre Club i European Economic and Social Committee prestiżowego wyróżnienia – Medalu Europejskiego dla Usługi 2013 roku.