Relacja z seminarium „Mechanika i utrzymanie ruchu”

W dniu 18 listopada br. w Katowicach odbyło się seminarium branżowe „Mechanika i utrzymanie ruchu”. Uwagę zwraca duża liczba uczestników – ok. 100 osób oraz liczne grono firm prezentujących swoje rozwiązania techniczne i ofertę usług, dedykowane przede wszystkim dla pracowników działów serwisowych i utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych. W prelekcjach przygotowanych na seminarium poruszono szerokie spektrum zagadnień branżowych: poczynając od konkretnych, innowacyjnych produktów technicznych, poprzez zróżnicowane techniki diagnostyczne, a skończywszy na usługach doradczych i wsparciu planowania organizacyjnego prac oraz zarządzania zasobami w przemyśle.

W największym stopniu poruszana była tematyka diagnostyki i wsparcia w zakresie prewencyjnego monitorowania stanów awaryjnych. Tu na szczególną uwagę zasługują prezentowane narzędzia diagnostyczne bazujące na technologii ultradźwięków, omawiane w różnych aspektach aplikacyjnych przez firmy Gestra Polonia, Introl oraz UE Systems. Uczestnicy mogli poznać zarówno podstawy teoretyczne funkcjonowania proponowanych urządzeń, jak i w praktyce zobaczyć ich działanie oraz wysoką dokładność i skuteczność. Przedstawiciele tych firm omówili również kwestie profesjonalnego wsparcia klientów w zakresie prowadzenia pomiarów i identyfikacji różnych stanów zagrożenia w zakładach przemysłowych. Po raz kolejny na tegorocznych seminariach poruszono tematykę systemów wytwarzania, dystrybucji i odbioru sprężonego powietrza. W tej kwestii przedstawiciel firmy Aria-C przedstawił wielokryterialną analizę tego typu aplikacji, zwracając uwagę uczestników na różne możliwości poprawy ich efektywności na każdym etapie funkcjonowania m.in.: doboru sprężarek, ograniczenia biegu jałowego, możliwości redukcji poziomu ciśnienia w instalacji oraz inwentaryzacji systemu dystrybucji i odbioru.

Nie zabrakło też informacji o narzędziach programowych i systemach sieciowych wspierających obsługę diagnostyki urządzeń i utrzymania ruchu. Uczestnicy seminarium mogli zapoznać się w tym obszarze z system komunikacji radiowej modułów diagnostycznych VVIBCONNECT RF firmy Pruftechnik-Wibrem, umożliwiającym organizację platformy komunikacji i akwizycji danych z modułów rozproszonych na terenie zakładu. Mobilność i integracja komunikacyjna to również domena rozwiązań oferowanych przez firmę Alitec, z jej nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi systemu WiViD.

Tradycyjnie już pojawiła się też tematyka technologii termowizyjnych i możliwości ich wykorzystania w diagnostyce maszyn, urządzeń, systemów dystrybucji gazów, ciepła itp., na przykładzie kamer termowizyjnych oferowanych przez firmę Kamery IR. Z kolei przedstawiciel firmy Henkel zaprezentował najnowsze produktu rodziny Loctite, dedykowane do zastosowań w działów utrzymania ruchu, w tym w szczególności na nowy produkt – dwuskładnikowy klej hybrydowy Loctite 4090, łączący zalety klejów strukturalnych, epoksydowych (szybkość, elastyczność) oraz cyjanoakrylowych (trwałość). Z kolei firma Impex-Saro zaprezentowała najnowsze techniki efektywnego i niezawodnego smarowania układów maszynowych, z wykorzystaniem nowoczesnych smarownic automatycznych – zarówno autonomicznych jak i zintegrowanych z obsługiwanymi urządzeniami czy maszynami.

Na zakończenie seminarium krakowska firma ASM przedstawiła prezentację z praktycznego wdrożenia rozwiązań idei LEAN – zarządzania i organizacji zasobów ludzkich i sprzętowych. Omówiono kolejne etapy realizacji projektu w jednym z zakładów przemysłowych, wraz z prezentacją wprowadzonych narzędzi i procedur oraz analizą skuteczności ich funkcjonowania i stopnia poprawy efektywności prowadzonych procesów produkcji i serwisu. Omawiane kwestie spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników seminarium, które zakończyło się merytoryczną dyskusją problematyki wsparcia organizacyjnego produkcji i zarządzania zasobami ludzkimi oraz maszynowymi.