Rafako zbuduje w Elektrowni Kozienice największy w Polsce elektrofiltr

    Za blisko 48 milionów zł Rafako wymieni elektrofiltr bloku nr 10 w Elektrowni Kozienice. – To będzie największy elektrofiltr działający obecnie w Polsce na węglu kamiennym, bo oczyszczać będzie spaliny powstające w największym w Polsce bloku energetycznym, o mocy 500 MW – mówi Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy Rafako.

    Elektrownia Kozienice, należąca do Grupy Enea, to największa zawodowa elektrownia w Polsce opalana węglem kamiennym. Jest to jednocześnie elektrownia, w której pracują dwa największe na chwilę obecną bloki energetyczne w Polsce o mocy 500 MW każdy. Blok nr 10 o mocy 500 MW oddany tu został do eksploatacji w 1979 roku i zakończył trwającą od 1972 roku budowę kozienickiej elektrowni.

    Jednym z urządzeń bloku jest elektrofiltr, którego zadaniem jest wychwytywanie pyłów ze spalin powstających w kotle energetycznym. Po ponad 30 latach eksploatacji urządzenie to nie spełnia już oczekiwanych parametrów. Nadszedł czas na wymianę elektrofiltru.

    – Do tej pory dla klientów krajowych produkowaliśmy takie urządzenia dla bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym o mniejszej mocy energetycznej. Wprawdzie aktualnie mamy w produkcji kilka elektrofiltrów dla większych bloków energetycznych za granicą, ale po raz pierwszy wyprodukujemy i zamontujemy elektrofiltr dla krajowego użytkownika o mocy 500 MW – mówi Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako.

    Podpisany kontrakt z Elektrownią Kozienice przewiduje demontaż starego elektrofiltru bloku nr 10, dostawę nowego urządzenia oraz jego montaż. Wszystko kosztować będzie blisko 48 milionów zł.

    – Bardzo wymagający jest harmonogram realizacji tej inwestycji. Właśnie przygotowujemy się do rozpoczęcia robót, które ruszą z początkiem marca 2010 r. i zakończą się w połowie listopada 2010 r. – informuje wiceprezes Burek.

    Wymiana elektrofiltru bloku nr 10 w Elektrowni Kozienice to jedna z wielu realizowanych tu inwestycji związanych z poprawą efektywności wytwarzania energii elektrycznej, a także dostosowania parametrów emisji zanieczyszczeń do standardów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. W planach jest m.in. budowa nowego bloku energetycznego o parametrach nadkrytycznych powyżej 800 MW.

    – Z wielką uwagą obserwujemy przygotowania związane z tą nową inwestycją w Kozienicach. Mamy świadomość, że nie jest to łatwy temat i po stronie potencjalnych wykonawców, jak i inwestora. Niemniej jednak już teraz przymierzamy się do planowanej budowy nowego bloku – zapowiada Krzysztof Burek.