Rafako i PBG podpisały z EDF kontrakt za blisko 1 mld zł

  W czwartek konsorcjum Rafako i PBG podpisało kontrakt na budowę instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowniach należących do EDF Polska. Jego wartość wynosi 946,97 mln zł brutto.

  Inwestycja obejmuje zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą, według technologii wapienno-gipsowej w elektrociepłowniach w Krakowie (wartość 292,49 mln zł brutto, termin realizacji 30 czerwca 2015 r.), Wrocławiu (244,77 mln zł brutto, 31 października 2015 r.), Gdańsku (228,78 mln zł brutto, 30 czerwca 2015 r.) i Gdyni (180,93 mln zł brutto, 31 października 2015 r.).

  – Skonstruowanie naszej oferty możliwe było dzięki wykorzystaniu synergii i potencjału spółek z grupy PBG. Jej przyjęcie świadczy o wysokiej konkurencyjności Rafako, które przy wykorzystaniu własnych zasobów biznesowych i aktywów większościowego akcjonariusza może skutecznie walczyć o najważniejsze projekty na rynku – powiedział cytowany w komunikacie Paweł Mortas, prezes Rafako i PBG.

  – W nadchodzących miesiącach PBG musi podołać licznym wyzwaniom. Liczę, że dzisiejszy sukces jest zapowiedzią kolejnych – dodał.

  Czwartkowe notowania na GPW akcje Rafako zakończyły wzrostem o ponad 4 proc. – do 8,95 zł za walor. Natomiast akcje PBG podrożały o ponad 13 proc. – do 6,70 zł za walor.

  Przetarg na odsiarczanie w swoich elektrociepłowniach EDF Polska ogłosił w lipcu 2011 r. Oferta konsorcjum Rafako została wybrana jako najkorzystniejsza 24 września. Od tej decyzji odwołało się konsorcjum Alstom Power (Polska) z Alstom Power Italia. W połowie października KIO uznała odwołanie za bezzasadne.

  Dodatkowo inwestor wcześniej zaznaczał, że cena oferty konsorcjum Rafako i PBG przekracza kwotę, jaką przeznaczono na sfinansowanie zamówienia (854 mln zł brutto). Zaznaczał także, że umowa zostanie zawarta jedynie wówczas, gdy znajdą się dodatkowe środki, które pokryją brakującą różnicę.

  Według informacji rynkowych, umowa miała zostać podpisana już na początku listopada, ale EDF wstrzymał się z decyzją z powodu zamieszania związanego ze sporem we władzach Rafako, a także sprawą niejasnego zastawu na kontrolnym pakiecie raciborskiej spółki.

  Źródło: www.wnp.pl