Przyszła kadra inżynierów automatyków

Wizje na temat zatrudnienia w obszarze automatyki raz są dość mroczne, a innym razem pokazują świetlaną przyszłość, zaprzeczając tym samym, że nadchodzi przestój w edukacji nowej kadry automatyków. Jednakże prawda leży gdzieś pośrodku.

Ostatnie nowinki w przekaźnikach nowej generacji i zaworach, technologia bezprzewodowa; systemy wizualizacji, systemy zabezpieczeń, produkcja procesowa, nowoczesne systemy, sterowniki PLC, systemy DCS i MES (zarządzanie produkcją)

Dale Lee, dyrektor do spraw konwencji, edukacji i certyfikacji dla ISA twierdzi, że odejście pionierów automatyki stworzy ogromną lukę w umiejętnościach pozostałych pracowników. Inni są sceptyczni wobec tej teorii.

– Tak i nie – twierdzi Vernon Trevathan, P.E., PMP, wiceprezes ISA, Professional Development Departament. – Tak, fabryki ucierpią z powodu straty specyficznej wiedzy dotyczącej danego zakładu spowodowanej odejściem pracowników na emeryturę oraz zwolnieniami.

Trevathan twierdzi, że problem jest znany od połowy lat 80. ubiegłego stulecia, od kiedy rozpoczęły się duże redukcje kadry w fabrykach. Chociaż nigdy nie widziałem fabryki zatrudniającej wcześniej odpowiednią ilość personelu, aby nowi pracownicy mogli się uczyć od tych, którzy za chwilę odejdą, fabryki te nie zaprzestały pracy z powodu odpływu wiedzy. Tak samo powinno być i tym razem.

Według Trevathana fabryki od dawna znajdowały źródła zastępcze lub podpisywały umowy z firmami dostarczającymi niezbędne usługi. – Firmy zewnętrzne mogą poznać na tyle dobrze fabrykę, aby w razie potrzeby reagować wystarczająco szybko, nie powodując jednocześnie przerw w pracy. Jednak działania te nie będą tak efektywne i korzystne dla fabryki, jak praca specjalistów, którzy spędzili w tej fabryce wiele lat. W pewnym momencie może się zdarzyć, że liczba osób potrzebnych do zastąpienia odchodzących na emeryturę może przewyższyć wykorzystywane źródła. Nie wiem, czy to się zdarzy teraz i nie znam żadnych wiarygodnych danych statystycznych, które potwierdziłyby te informacje.

Autor: Jack Smith, redaktor AppliedAutomation