Przemysłowy Poznań

    W piątek zakończyły się w Poznaniu targi nowoczesnych technologii dla przemysłu – Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2010 (ITM Polska).

     

    Tomasz Kurzacz, redaktor naczelny magazynu Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, rozmawia z Konradem Grohs, Country Managerem FANUC Robotics Polska

    Tegoroczne targi ITM Polska w sposób szczególny koncentrowały się na innowacyjnych rozwiązaniach zmierzających do podniesienia jakości, efektywności produkcji oraz poprawy konkurencyjności firm na rynku. Uczestnicy ósmej edycji Forum Inżynierskiego (dyskutowali o nowoczesnych technologiach będących motorem wzrostu gospodarczego. W programie Forum znalazły się m.in. przegląd zaawansowanych technologii w polskiej gospodarce oraz debata na temat zaawansowanych technologie w praktyce gospodarczej.

    Podczas ceremonii otwarcia prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, dr Andrzej Byrt podkreślał znaczenie targów ITM Polska – swoistej fabryki przyszłości, w propagowaniu innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości technologicznej polskiego przemysłu.

    „To dzięki staraniom stowarzyszeń zrzeszających inżynierów Polska ma szansę podnieść swoje notowania w rankingu krajów propagujących innowacyjne rozwiązania” – powiedział w przemówieniu wicemarszałek Senatu, prof. Marek Ziółkowski. Profesor podkreślił również rolę modernizacji dla polskiej gospodarki.

    Bardzo ciekawie prezentowały się stoiska firm, które przyjechały do Poznania. Fanuc Robotics wraz z firmą Plasma system zaprezentował stanowisko do natrysku cieplnego. Jest to robot R-2000iB, który może być przewożony i montowany na miejscu pracy, dzięki czemu nie potrzeba demontować urządzenia, które poddawane jest regeneracji Jest to olbrzymią zaletą – oszczędza się bezcenny czas, bowiem regeneracja np. łopatek turbiny odbywa się na miejscu jej zamontowania. Robot wykorzystuje odpowiednie końcówki do natryskiwania naddźwiękowego, plazmowego, łukowego lub płomieniowego. Plasma SYSTEM S.A., jako pierwsza firma w Polsce, jeszcze w tym roku planuje uruchomienie nowoczesnego stanowiska do napawania laserowego.

    Inną nowością na stoisku firmy Fanuc było stanowisko robota do cięcia konstrukcji stalowych – przede wszystkim rur – pod odpowiednim kątem. Takie cięcie programuje się w komputerze, a następnie przenosi plik wynikowy do urządzenia, który wykonuje precyzyjne cięcie. Stanowisko może być wykorzystane do przygotowywania konstrukcji stalowych takich jak mosty i wiadukty, konstrukcje wspierające hale czy stadiony. Jedno z takich urządzeń zakupiła firma Mostostal Chojnice.

    Na stoisku firmy Albeco i jej firm partnerskich można było obejrzeć m.in. łożyska wrzecionowe firmy UKF (Universal-Kugellager-Fabrik) do obrabiarek sterowanych numerycznie. Wykonane z dokładnością 1-3 m mogą być wstępnie naprężone, a zastosowanie kulek ceramicznych pozwala na zwiększenie obrotów. Takie wrzeciona mogą być zabudowane do maszyn używanych, dzięki czemu można zwiększyć ich żywotność.

    Firma item Polska zaprezentowała system do transportu na niewielką odległość między stanowiskami pracy na bazie elementów ruchomych takich jak listwy rolkowe, listwy z kulkami, listwy ślizgowe oraz elementy szczotkowe do specjalnych zastosowań (zapobiegają rysowaniu się powierzchni). System jest modularny, więc poszczególne elementy mogą być składane niczym z klocków. Oznaczenie kolorami ostatnich modułów umożliwia stosowanie metod typu kanban, ostrzegających przed kończeniem się zapasów. Z innych nowości można wymienić listwy zębate, elementy zabezpieczające przed zgubieniem ważnych części podczas demontażu/montażu osłon bezpieczeństwa, narzędzia specjalne zabezpieczenia związane ze strategią bezpieczeństwa.

    Odwiedzający targi mieli okazję zobaczyć m.in. podwodnego robota mobilnego naśladującego żywą rybę stworzonego przez trzech studentów automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

    W trakcie targów organizatorzy przyznali wiele nagród, w tym Złote Medale dla produktów. wyróżnienia otrzymały m.in :

    • Zintegrowanie oprogramowania CAD CAM NX z systemami sterowania SINUMERIK firmy Siemens
    • Oprzyrządowanie  do obróbki cieplnej łopatek silnika do Boeinga 777 firmy POLCAST ze Szczecina
    • Maszyna flotacyjna IF -100W Zakładu Działalności Innowacyjnej INNOVATOR z Gliwic
    • Tokarka sterowana numerycznie CTX 310 ECO firmy FAMOT PLESZEW Sp. z o.o

    Pełna lista nagrodzonych firm, produktów i nowości znajduje się na stronie Targów ITM Polska