Prowadnice szynowe z wózkami o obiegu kulkowym

Technika liniowa staje się coraz bardziej popularna w maszynach i urządzeniach precyzyjnych. Jedni traktują ją jako element produkowanych maszyn, np. maszyn do obróbki metali czy drewna, maszyn na liniach produkcyjnych. Dla innych, z sektora utrzymania ruchu, to niemal chleb codzienny w czasie remontów, podczas których poszukuje się oryginalnych elementów liniowych czy tańszych lub szybciej i łatwiej dostępnych zamienników.

I jedni, i drudzy borykają się nieraz z problemem doboru, ze znalezieniem właściwego rozwiązania, z kompatybilnością elementów liniowych rożnych producentów. Także cena bywa czasem istotnym kryterium doboru niezależnie od tego, czy to są prowadnice liniowe, tuleje, czy napęd gwintowy.

Zasada działania prowadnic szynowych

Prowadnice szynowe z obiegiem kulkowym lub wałeczkowym są dalszym etapem rozwoju popularnych łożysk liniowych. Będące w standardowym programie wszystkich producentów techniki liniowej, prowadnice z wózkami różnią się od łożysk liniowych m.in. tym, że służą do przenoszenia większych sił i mają większą wytrzymałość. Są również stabilne, tzn. nie kręcą się wokół własnej osi.

Podczas ich doboru należy zwrócić uwagę na wymianę kompletu, tzn. wózka z szyną. Wymiana tylko jednego elementu prowadzi bowiem do jego szybszego zużycia niż wymiana obu, która jest droższa, ale się opłaca (dłuższa eksploatacja kompletu). W wielu przypadkach prowadnice liniowe różnych producentów różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarami profili, dlatego nie należy mieszać np. wózków jednego producenta z szynami innego.