PROTECH po raz piąty

Już po raz piąty spotykamy się we Wrocławiu na Międzynarodowych Targach Produkcji i Technologii PROTECH. Według mnie największą wartością targów są seminaria, w których uczestniczy corocznie kilkaset osób. Podczas tegorocznej edycji targów zadebiutuje cykl związany z energią – ENERGOTECH. Prezentacje będą poruszać tak modne, ale i ważne tematy, jak oszczędzanie energii, jej racjonalne wykorzystanie, diagnostyka sieci i urządzeń itp. Jednym z najciekawszych będzie temat „Systemy sieciowe – technologie energooszczędne i poszanowanie energii”, zaprezentowany przez naszego współpracownika – dr. inż. Andrzeja Ożadowicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Tematyka energetyczna jest ważna zarówno w skali mikro, jak i makro. Niestety, jako kraj mamy (lub będziemy mieli w najbliższym czasie) niedobór energii, którą musimy sprowadzać (choćby w postaci gazu), natomiast w skali mikro – jesteśmy konsumentami energii, za którą płacimy coraz więcej. Zakończone niedawno przez wicepremiera Pawlaka negocjacje w sprawie dostaw gazu pasjonowały nie tylko wielkich konsumentów tego surowca, ale każdego przeciętnego obywatela płacącego niejednokrotnie bardzo wysokie rachunki za gaz, zwłaszcza gdy zużywa go do ogrzewania domu. Rachunki dochodzące i przekraczające tysiąc złotych miesięcznie za ogrzanie niewielkiego domu podczas mroźnej zimy nie należą do rzadkości. Jeszcze większym problemem są opłaty za energię elektryczną dla przedsiębiorstw przemysłowych. A nic przecież nie obniża ceny energii tak bardzo, jak jej dostępność oraz konkurencja na rynku dostawców i dystrybutorów. Stąd też chyba wzięło się stosunkowo duże zainteresowanie sondą na portalu Utrzymania Ruchu, w której zadaliśmy pytanie, czy Polska powinna wybudować w najbliższym czasie elektrownię atomową? Uzyskaliśmy ponad 270 odpowiedzi, z których więcej niż 85% było twierdzących.

Kolejnym ważnym cyklem seminariów prezentowanych na tegorocznym PROTECHU jest MAINTECH, przeznaczony dla mechaników i „utrzymaniowców”. Tu szczególnie warto polecić kilka prezentacji: „Zasady dobrej praktyki inżynierskiej dotyczące gospodarki sprężonym powietrzem w przemyśle – poprawne układy produkcji i dystrybucji”, którą poprowadzi mgr inż. Wojciech Halkiewicz z firmy Vector, „Bezprzewodowy nadzór stanu technicznego maszyn i urządzeń” – prezentacja Ryszarda Nowickiego z GE Energy, oraz „Cykl życia łożyska w procesie utrzymania ruchu”, którą poprowadzi Paweł Polubiec z SKF Polska.

Równolegle odbywać się będą prezentacje w cyklach SYSTECH (pod patronatem MSI Polska) oraz ROBOTECH (pod patronatem Control Engineering Polska). Serdecznie zapraszamy.

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny

tk@utrzymanieruchu.pl