Promotech wstrzymał eksport na Ukrainę

    Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Gospodarki handel z Ukrainą zmniejszył się w lutym niemal o jedną piątą. Niepewna sytuacja w tym kraju doprowadziła do wstrzymania dostaw na ten rynek przez białostocki Promotech.

    Zaogniona sytuacja za wschodnią granicą prowadzi do spadku eksportu polskich firm na Ukrainę. Promotech na razie wstrzymał dostawy narzędzi i automatów spawalniczych na Ukrainę. Marek Siergiej, prezes Promotechu deklaruje, że to chwilowe posunięcie, do czasu wyklarowania się sytuacji wewnętrznej tego kraju.

    – W ciągu trzech-czterech ostatnich tygodni handel z Ukrainą praktycznie zamarł. A szkoda, bo w ostatnim czasie mieliśmy realizować duże projekty ze wschodnią Ukrainą. Na razie kraj ten ma wewnętrzne problemy płynnościowe z walutą, poza tym w stanie niepewności politycznej nikt nie inwestuje. W efekcie sytuacja na Ukrainie i konflikt wokół Krymu już przekłada się na handel międzynarodowy i przynajmniej na razie wpływa na istotne ograniczenie sprzedaży naszych towarów na tamtejszy rynek – mówi Marek Siergiej.

    W ostatnim czasie Promotech realizował we wschodniej Ukrainie trzy duże projekty, związane z ciężką automatyzacją spawania. Każdy z nich miał wartość od kilkudziesięciu do kilkuset tys. euro. Wszystkie zostały wstrzymane.

    Ze względu na problemy finansowe Ukrainy przychody uzyskiwane w handlu z tamtejszymi firmami stanowią stosunkowo niewielki procent przychodów Promotechu. Stosunkowo wysoka była jednak dynamika wzrostu tych przychodów w ostatnich latach – od 3-4 lat rosły one o kilkanaście nawet do kilkudziesięciu proc. rocznie

    Dużym odbiorcą spółki jest natomiast Rosja. Handel z tym krajem wciąż trwa, choć jest utrudniony przez dewaluację kursu rubla wobec euro. Prezes Siergiej deklaruje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina to ważne dla spółki rynki, na które trafiają wiertarki, ukosowarki, wózki spawalnicze i urządzenia do ciężkiej automatyzacji spawania.

    Według danych GUS, w styczniu eksport polskich towarów na Ukrainę zmniejszył się o 4,3 proc. w stosunku od ubiegłego roku. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Gospodarki w lutym spadek wyniósł już prawie 18 proc. Agencja Interfax podała, że w marcu poziom importu Ukrainy spadł ilościowo o 15 proc., ale wartościowo już o 25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na Ukrainę eksportuje obecnie ok. 12 tys. polskich firm.