Pompy – obecne trendy a zmiany technologiczne

    Trudno sobie wyobrazić świat bez pomp, które zawładnęły każdą dziedziną działalności człowieka. Począwszy od czasów starożytnych, kiedy w Egipcie ok. 4000 lat temu skonstruowano prototyp urządzenia spełniającego funkcję pompy o nazwie „szaduf”, pompy towarzyszą ludzkości niemal przez cały czas i ewoluują wraz z rozwojem technicznym ludzkości.

    Zastosowanie tak nowatorskich materiałów, jak ceramika, wolfram czy węglik krzemu znacznie wydłużyły żywotność pomp każdej wielkości. Również elektronika i komputeryzacja nie pozostały bez wpływu na pompy. Dotyczy to nie tylko napędów o zmiennych prędkościach (VSD) czy systemów SCADA stosowanych m.in. w produkcji i eksploatacji urządzeń, ale także software’ów znacznie przyśpieszających wyszukiwanie optymalnych rodzajów pomp, które otworzyły przed marketingiem nowe, nieznane dotąd możliwości szybszego reagowania na potrzeby klienta.

    Dla projektantów pomp programy komputerowe typu CAD (computer aided design) czy CFD (computational fl uid dynamics) wzniosły sam proces projektowania na szczyty technicznej doskonałości i umożliwiły nowe podejście do kosztów cyklu życia pomp, w tym w szczególności do zużycia energii jako głównego elementu tych kosztów.

    Zmniejszenie zużycia energii przez pompy stało się ważnym tematem prac Komisji Europejskiej, która poprzez Dyrektywę ds. Zużycia Energii przez Produkty pragnie doprowadzić do istotnej redukcji zużycia energii głównie przez pompy wodne. Rozporządzenie ustanawia nowe normy sprawności nominalnej, które muszą spełniać silniki elektryczne. Cel obrany przez Komisję Wspólnot Europejskich to dostosowanie standardów europejskich do norm ogólnoświatowych przyjętych przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC) oraz złagodzenie wpływu cyklu życia silników elektrycznych na środowisko.

    Postępująca globalizacja gospodarki światowej też ma swój wpływ na dalszy rozwój przemysłu produkcji pomp. Dotyczy to zarówno coraz szerszej międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie (jak w przypadku Europump Association z amerykańskim Hydraulic Institute), jak też coraz częstszego zjawiska przenoszenia produkcji pomp do krajów o niższych kosztach produkcji.

    Czy to oznacza szansę dla Polski, pokażą najbliższe lata.

    Autor: Paweł Jelonkiewicz, Inżynier Sprzedaży, Xylem Water Solutions Polska