Polski przemysł może oszczędzić 5 mld zł na zakupie energii

    Polski przemysł wdrażając technologię sterowników bezstopniowych (VSD) w silnikach stosowanych w procesach produkcyjnych może w ciągu pięciu lat zaoszczędzić nawet ok. 5 mld złotych na kosztach energii – wynika z raportu Siemens Financial Services (SFS).

    Przedsiębiorstwa przemysłowe na całym świecie mogłyby zaoszczędzić miliony euro na rachunkach za energię elektryczną, wdrażając technologię sterowników bezstopniowych (VSD) w silnikach stosowanych w procesach produkcyjnych. Według nowego raportu Siemens Financial Services (SFS), dzięki wdrożeniu technologii VSD w polskim przemyśle w ciągu pięciu kolejnych lat można by zaoszczędzić nawet do 1 284 mln euro (ok. 5 mld złotych) na kosztach energii. Niemcy, europejska potęga przemysłowa, mogłyby zaoszczędzić jeszcze więcej – nawet do 6 466 mln euro (26 mld złotych), co stanowi ponad pięciokrotność potencjalnych oszczędności polskich przedsiębiorstw. Raport SFS, przedstawiający potencjalne korzyści wdrożenia technologii VSD związane z efektywnym wykorzystaniem energii opisuje jedno z kilku możliwych energooszczędnych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do znacznego ograniczenia kosztów w sektorze przemysłowym.

    W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, które prowadzą do „duszenia“ silników o stałej prędkości obrotowej, sterowniki bezstopniowe VSD optymalizują częstotliwość i napięcie zasilania doprowadzanego do silnika przemysłowego w celu zmiany jego prędkości obrotowej. Dzięki temu możliwa jest znaczna redukcja zużycia energii. 70 procent całkowitej ilości energii elektrycznej zużywanej przez przemysł w UE wykorzystywane jest przez systemy napędzane silnikami elektrycznymi. W obliczu faktu, że ponad dziewięćdziesiąt 5 procent kosztów eksploatacji silnika przemysłowego podczas całego cyklu użytkowania stanowi koszt zużywanej przez niego energii elektrycznej, wdrożenie efektywnej energetycznie technologii VSD staje się jeszcze bardziej naglącą kwestią. Chociaż zmienna prędkość obrotowa nie dotyczy wszystkich silników, szacuje się, że potencjalne korzyści z wykorzystania tej technologii mogłyby zostać wygenerowane w od 50 do 70 procent wszystkich procesów przemysłowych. Obecnie penetracja światowych rynków przez technologię VSD (rozumiana jako procent zainstalowanych silników) jest wciąż niska i do pełnej realizacji energetycznego oraz ekonomicznego potencjału tego rozwiązania jest jeszcze daleko.