Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania – seria VTD

Pokrętło VTD z regulowanym momentem siły dokręcania

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę pokręteł z regulowanym momentem siły dokręcania o serię VTD. Nowy produkt jest szczególnie polecany do zastosowań m.in. w miejscach, w których wymagane jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem gwintów, wykonanych z aluminium lub z tworzyw sztucznych oraz przed zniszczeniem dociskanych produktów składających się z elementów cienkościennych np. szklanych.

„Pokrętła serii VTD są wyposażone w mechanizm zapobiegający przykręcaniu ze zbyt dużą siłą. Mechanizm ten aktywuje się zawsze przy takim samym momencie siły dokręcania, co jest pomocne w miejscach, w których chcemy zapewnić powtarzalność tej operacji. W odróżnieniu od pokręteł MZD, w których istnieje możliwość zmiany wartości momentu, w nowych pokrętłach, podobnie jak w tych serii CTD oraz GN 3663, wartość momentu ustalana jest podczas procesu produkcji.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Karta katalogowa pokrętła VTD

Przełożenie momentu obrotowego z pokrętła na element zaciskany odbywa się za pomocą mechanizmu sprężynowego, który wysprzęgla się po przekroczeniu ustalonego momentu obrotowego. Wówczas słychać charakterystyczne „kliknięcie” informujące, że maksymalny moment dokręcenia został osiągnięty. Wykonanie obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara powoduje odkręcanie pokrętła bez ograniczenia momentu.

Dla elementów powstałych w procesie gięcia blach, poprzez odpowiednią wartość momentu ograniczającego dokręcanie, produkt może zostać dociśnięty w zakresie sprężystym stali. Funkcjonalność ta pozwala na przytrzymanie elementu w celu wykonywania obróbki bez obawy odkształcenia produktu. Pokrętła VTD znajdą również zastosowanie w elementach gumowych lub pokrytych miękką powłoką, gdy zbyt mocne dociśnięcie spowodowałoby pozostawienie śladu na produkcie.

Jeśli spojrzeć na procesy produkcji z innej perspektywy, zwracając przy tym uwagę nie tylko na dokręcanie, lecz również na siłę potrzebną do odkręcenia pokrętła, to przez ograniczanie momentu dokręcania można uzyskać zachowanie stałych parametrów na stanowiskach pracy, przy których pracują zamiennie różni operatorzy, w tym kobiety i mężczyźni.

Seria VTD wprowadza również wiele możliwości modyfikacji standardowych pokręteł:

– trzpień gwintowany określonej długości zamiast wtopki z gwintem wewnętrznym,

– inny maksymalny moment siły dokręcania,

– elementy metalowe wykonane ze stali nierdzewnej oraz uszczelnienie z gumy NBR,

– zaślepka wykonana w specjalnym, zgodnym z życzeniem klienta kolorze.

Seria VTD w porównaniu do znanej już CTD wprowadza większe rozmiary gwintów oraz wartości momentów.

Pokrętła VTD są dostępne w wykonaniach standardowych z mechanizmami ustawionymi na jedną z wymienionych wartości momentu siły przykręcania: 2, 3, 4 lub 6 [Nm], i otworami montażowymi z gwintem: M6, M8, M10 oraz M12. W tej linii produktu zdecydowano się na ergonomiczny kształt trójkąta, zapewniający wygodny chwyt. W porównaniu do serii GN 3663 pokrętła są zdecydowanie większe oraz nie posiadają radełkowania, w którym mogą osadzać się zanieczyszczenia.

Pokrętła VTD zostały przetestowane podczas 60.000 cykli zaciskania, ustawiona wartość momentu nie uległa zmianie.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

VTD – Pokrętło z regulowanym momentem siły dokręcania

GN 3663 – pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania

GN 3663 artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.

CTD – nakrętki i śruby motylkowe z ograniczonym momentem siły dokręcania.

CTD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.

MZD – Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania

MZD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.

Firma: Elesa+Ganter