Podstawy maszynoznawstwa

    Konstruowanie maszyn jest procesem bardzo złożonym, a powstanie odpowiednio działającego i bezpiecznego urządzenia wymaga znajomości podstaw projektowania jego poszczególnych elementów. Niezwykle istotne jest też to, aby każdy inżynier posiadał podstawową wiedzę o aktualnie dostępnych materiałach i rozumiał ich zachowanie się w warunkach eksploatacyjnych.

    Niniejsza publikacja pomaga przyszłym projektantom w opanowaniu zagadnień związanych z podstawami konstrukcji, budowy i działania podstawowych urządzeń mechanicznych i ich struktur. Zostały w niej omówione zasady projektowania najważniejszych elementów maszyn, takich jak: osie i wały, łożyska, przekładnie zębate czy sprzęgła.

    Autor w przejrzysty sposób opisuje najważniejsze warunki konstrukcyjne, które powinna spełniać maszyna, czyli niezawodność, trwałość, lekkość ergonomiczność i ekologiczność. Przybliża także tematykę dotyczącą poszczególnych grup maszyn, w tym zwłaszcza budowy maszyn przepływowych i wyporowych, siłowni i kotłów. Przyszli inżynierowie dowiedzą się, w jaki sposób dobrać odpowiednią metodę projektowania, w zależności od rodzaju i charakteru obciążeń, stateczności konstrukcji, a także wymogów optymalizacyjno-ekonomicznych oraz jak porównywać warunki pracy danego elementu z właściwościami różnych materiałów użytych do wykonania konstrukcji tak, aby odpowiadały wymaganiom technicznym postawionym przez konstruktora.

    Książka będzie szczególnie przydatna studentom takich kierunków jak: zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria materiałowa czy logistyka i transport oraz wszystkim osobom, którym niezbędna jest ogólna wiedza inżynierska dotycząca teorii budowy maszyn.

    •      Dowiedz się, na czym polega  metoda projektowania na dopuszczalne naprężenie i na nośność graniczną, a także zjawisko tarcia i zużycia materiału.

    •      Sprawdź, jak działają połączenia kształtowe, wpustowe, kołkowe, sworzniowe i spawane oraz jak dokonywać obliczeń wytrzymałościowych osi i wałów.

    •      Poznaj podstawowe parametry przekładni mechanicznych, rodzaje kół i przekładni zębatych, a także zasady pracy maszyn przepływowych, turbin parowych, siłowni z turbiną przeciwprężną oraz różnych rodzajów kotłów.

    O autorze: Dr hab. inż. Witold BIAŁY

    Prof. nzw. Politechniki Śląskiej, Kierownik Zakładu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem. Prowadzi przedmioty takie jak: Mechanika i budowa maszyn, Mechanika stosowana, Podstawy maszynoznawstwa. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są: budowa i eksploatacja maszyn, w tym trwałość, niezawodność i awaryjność maszyn górniczych, zastosowania systemów komputerowych w procesach produkcyjnych oraz górnictwo i geologia, w tym projektowanie i dobór maszyn urabiających, urabialność pokładów węglowych. Ekspert i Członek Rad Naukowych w pismach branżowych. Wielokrotnie nagradzany na targach technologicznych.

    Źródło: PWN