Oszczędzanie przez sortowanie

Rozwiazanie LoopFLEX do manualnego sortowania wycietych blach

Obecnie wiele firm produkcyjnych stoi przed wyzwaniem związanym ze sprawnym sortowaniem wyciętych elementów z blach. Jest to jednak ważny element całego procesu przepływu materiałów i dlatego warto pomyśleć o automatyzacji, która pozytywnie wpłynie na płynność segregacji poszczególnych materiałów, a tym samym pozwoli na oszczędności.

Produkty przemysłowe muszą przejść często długą drogę z miejsca produkcji do magazynu, a następnie finalnej palety, wysyłanej do klienta. Ogólnoświatowe trendy wymuszają na firmach optymalizację kosztów na każdym etapie, zarówno związanym ze sposobem magazynowania i transportu wewnętrznego, jak i późniejszym sortowaniem. – Sprawne kompletowanie zamówień wpływa nie tylko na szybszą dostawę, ale także na płynną pracę maszyn obróbczych, które dostarczają finalne materiały, takich jak np. lasery – podkreśla Paweł Zieliński, Dyrektor Generalny Remmert w Europie Wschodniej. – Wzajemna współzależność sprawia, że automatyzacja procesów sortowania może pozytywnie wpłynąć na efektywność samych maszyn i przynieść znaczne oszczędności – dodaje.

Sortowanie dla małych…

Warto podkreślić, że spójna koncepcja przepływu materiałów może podnieść wydajność nie tylko w dużych firmach, ale także mniejszych. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw automatyzacja choćby części procesów związanych z sortowaniem wiąże się ze zwiększeniem efektywności. Przy produkcji mniejszych i krótszych serii, automatyzacja pozwalająca na podniesienie wydajności urządzeń takich jak np. lasery jest szczególnie ważna. Zakup tego typu maszyny jest bowiem kosztowny i może wiązać się ze znacznym nakładem środków, który będzie mocniej odczuwalny dla mniejszego przedsiębiorcy. Optymalizacja wynikająca z wdrożenia rozwiązań do automatyzacji sortowania daje szybszy zwrot inwestycji, także tych związanych z zakupem urządzeń zewnętrznych (maszyn, wykrawarek, laserów, itp.).

Przykładowo, posiadając automatyzację do zaopatrywania w materiały systemów laserowego cięcia blach i odbierania z nich arkuszy, taką jak LaserFLEX od Remmerta, wycięty element może natychmiast trafić w obszar sortowania. Jednym z rozwiązań, które może być zastosowane w tym przypadku jest LoopFLEX – przenośnik taśmowy, który pozwala na szybkie manualne sortowanie wyciętych elementów i ażuru blach. Regulacja wysokości taśmy zapewnia operatorowi przyjazną dla pleców postawę ciała podczas całego procesu, a tym samym komfort pracy. Regulowany rytm przesuwania taśmy umożliwia szybkie sortowanie, co pozwala na oszczędność nawet do 35% czasu.

Co więcej, wycięte blachy mogą także trafiać do magazynu – pozwala to na nieustanną pracę maszyn i wypełnianie magazynu buforowego, np. w nocy. Następnie, proces sortowania za pośrednictwem LoopFLEX może odbywać się rankiem kolejnego dnia, pozwalając podnosić efektywność pracujących w sposób ciągły urządzeń, bez przerw spowodowanych przeładunkiem lub ponownym składowaniem. Takie rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane jest w firmie Nobels BV, która używa automatyzacji Remmerta.

… i dużych firm

Istnieją także systemy odpowiadające na potrzeby przedsiębiorstw, dla których istotna jest całkowita automatyzacja – w przypadku zamówień na ogromną skalę, rozwiązania manualne mogą bowiem okazać się niewystarczające. Elastyczny moduł SortFLEX zajmuje się sortowaniem elementów, samodzielnie pobierając je w dowolnej kolejności z palety dostarczonej przez LaserFLEX, układając następnie na odpowiednie wózki. Instalacja rozwiązania nie wymaga wymiany oprzyrządowania, co pozwala na znaczne oszczędności czasu. Dodatkowo, w pełni automatyczny system jest intuicyjny, nie potrzebuje zatem wielu pracowników do obsługi, co także pomaga w optymalizacji kosztowej.

Zarówno SortFLEX, jak i LoopFLEX mogą być wykorzystywane w zależności od oczekiwań klienta lub wymagań produkcyjnych, w sposób całkowicie niezależny od producenta maszyn. W ten sposób każdy klient może korzystać z lasera najbardziej odpowiedniego dla jego środowiska produkcyjnego. Dzięki modułowej budowie obu rozwiązań, w przypadku posiadania już wybranej instalacji firmy Remmert, dodanie modułu do sortowania jest niezwykle proste i szybkie.

Decydując się na wybrany system sortujący, warto jest skorzystać z pomocy eksperta, który przeanalizuje i określi potrzeby, możliwości i cele przedsiębiorstwa w tym zakresie. – Należy wziąć pod uwagę fakt, że system ten ma służyć długofalowo – modułowa budowa pozwoli na łatwą rozbudowę w kolejnych latach oraz zapewni komfort doboru zewnętrznych maszyn, niezależnie od ich producenta czy daty produkcji – radzi Paweł Zieliński z firmy Remmert. – Warto pamiętać, że uwzględnienie automatyzacji sortowania w koncepcji przepływu materiału pozwala na wymierny wzrost wydajności i znaczne oszczędności, przy maksymalnej gwarancji efektywności w przyszłości – dodaje.


Remmert