Olsztyński Michelin uruchomił “Krokusa”

    W fabryce Michelin Polska ruszyła nowoczesna linia do produkcji opon rolniczych, dla której używa się nazwy “Krokus”. Z tej okazji zakład odwiedził wicepremier Waldemar Pawlak.

    – Linia produkcyjna “Krokus” to innowacyjny projekt polskich i francuskich inżynierów. Inwestycja tworzy na Warmii i Mazurach wiele nowych miejsc pracy, mówił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty w fabryce Michelin Polska SA w Olsztynie.

    Budowa specjalnej hali i wyposażenie jej w innowacyjne maszyny możliwa była dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. – Obok dobrej infrastruktury i korzystnego położenia, główną zachętą do inwestowania na tych terenach jest pomoc publiczna udzielana przedsiębiorcom, podkreślił wicepremier Pawlak, zaznaczając, że jego resort planuje bezterminowo wydłużyć okres funkcjonowania SSE: – Chcielibyśmy, aby atrakcyjne tereny inwestycyjne były w każdej gminie, powiedział wicepremier. W jego opinii firmy takie jak Michelin, które decydują się lokować na obszarze SSE swoje projekty, transferują do Polski nowe technologie produkcji i innowacyjne metody zarządzania co wpływa nie tylko na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lecz także na wysoki poziom kwalifikacji zatrudnianych pracowników.

    “Krokus” jest tzw. maszyną konfekcyjną, która może produkować opony rolnicze w rozmiarach od 24 do 38 cali. Będą to zarówno opony marki Michelin, jak i innych należących do koncernu marek, w tym Kleber i Taurus. Nowa maszyna zajmuje halę o powierzchni 400 m2. Została zaprojektowana przez konstruktorów z olsztyńskiej fabryki przy wsparciu francuskich inżynierów.