Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)

-- środa, 01 wrzesień 2004

Ustalenie, jakie działy są zaangażowane w utrzymanie ruchu, zależy od złożoności wyposażenia, umiejętności pracowników lub nawet umów związkowych.

Niezwykle istotne jest jednak, aby zrozumieć fakt, że zaangażowanie personelu obsługującego urządzenia związane z utrzymaniem ruchu nie ma na celu „zredukowania” personelu utrzymania ruchu. Celem jest uwolnienie pewnych zasobów utrzymania ruchu oraz środków technicznych, aby można było skoncentrować się na bardziej zaawansowanych technikach zarządzania utrzymaniem ruchu, takich jak PUR.

 Proces prognozowanego utrzymania ruchu

Kiedy zasoby utrzymania ruchu oraz środki techniczne zostaną uwolnione przez zaangażowanie w eksploatację, należy je ponownie skoncentrować na technologiach prognozowania stosowanych w urządzeniach. W niektórych przypadkach monitorowanie stanu wyposażenia w czasie rzeczywistym stanowi część programu PUR. Na przykład urządzenie monitorujące wyposażenie może być połączone z systemem centralnego sterowania i nadzoru instalacji technicznych (BAS – ang. Building Automation System), rozproszonymi systemami sterowania (DCS – ang. Distributed Control System) bądź też systemami sterowników programowalnych PLC (ang. Programmable Logic Controller), wszystkie zaś parametry monitorowane są w środowisku czasu rzeczywistego.

Prognozowanie nie polega jedynie na zakupie dostępnej technologii, ale śledzeniu i nabyciu takiej technologii, która rozwiązuje lub osłabia notorycznie pojawiające się problemy związane ze sprzętem. Należy zaplanować kontrole prognozowania i ustalić dla nich harmonogram – z wykorzystaniem tych samych technik, co stosowane do ustalania harmonogramu zadań związanych z ZUR. Jak już wspomnieliśmy, wszelkie dane powinny być rejestrowane za pomocą połączenia z systemem CMMS/EAM.

Istnieją dziesiątki technologii PUR, niektóre z nich stały się praktycznie standardami przemysłowymi. Owe „standardowe” technologie obejmują analizę drgań, ultradźwięki, analizę oleju, zużycia materiału oraz termografię.

Jak widać, program PUR nie jest samodzielną strategią, ale musi być zintegrowany z całą strategią zarządzania aktywami. Kierownictwo przedsiębiorstwa powinno zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne składniki strategii zarządzania aktywami, które aby były skuteczne, powinny być zintegrowane.

Autor: Terry Wireman, analityk przemysłowy w firmie Genesis Solutions USA


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce