Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)
-- środa, 01 wrzesień 2004
Ustalenie, jakie działy są zaangażowane w utrzymanie ruchu, zależy od złożoności wyposażenia, umiejętności pracowników lub nawet umów związkowych.
Niezwykle istotne jest jednak, aby zrozumieć fakt, że zaangażowanie personelu obsługującego urządzenia związane z utrzymaniem ruchu nie ma na celu „zredukowania” personelu utrzymania ruchu. Celem jest uwolnienie pewnych zasobów utrzymania ruchu oraz środków technicznych, aby można było skoncentrować się na bardziej zaawansowanych technikach zarządzania utrzymaniem ruchu, takich jak PUR.
Proces prognozowanego utrzymania ruchu
Kiedy zasoby utrzymania ruchu oraz środki techniczne zostaną uwolnione przez zaangażowanie w eksploatację, należy je ponownie skoncentrować na technologiach prognozowania stosowanych w urządzeniach. W niektórych przypadkach monitorowanie stanu wyposażenia w czasie rzeczywistym stanowi część programu PUR. Na przykład urządzenie monitorujące wyposażenie może być połączone z systemem centralnego sterowania i nadzoru instalacji technicznych (BAS – ang. Building Automation System), rozproszonymi systemami sterowania (DCS – ang. Distributed Control System) bądź też systemami sterowników programowalnych PLC (ang. Programmable Logic Controller), wszystkie zaś parametry monitorowane są w środowisku czasu rzeczywistego.
Prognozowanie nie polega jedynie na zakupie dostępnej technologii, ale śledzeniu i nabyciu takiej technologii, która rozwiązuje lub osłabia notorycznie pojawiające się problemy związane ze sprzętem. Należy zaplanować kontrole prognozowania i ustalić dla nich harmonogram – z wykorzystaniem tych samych technik, co stosowane do ustalania harmonogramu zadań związanych z ZUR. Jak już wspomnieliśmy, wszelkie dane powinny być rejestrowane za pomocą połączenia z systemem CMMS/EAM.
Istnieją dziesiątki technologii PUR, niektóre z nich stały się praktycznie standardami przemysłowymi. Owe „standardowe” technologie obejmują analizę drgań, ultradźwięki, analizę oleju, zużycia materiału oraz termografię.
Jak widać, program PUR nie jest samodzielną strategią, ale musi być zintegrowany z całą strategią zarządzania aktywami. Kierownictwo przedsiębiorstwa powinno zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne składniki strategii zarządzania aktywami, które aby były skuteczne, powinny być zintegrowane.