Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)

-- środa, 01 wrzesień 2004

 Zapasy i zaopatrzenie

Element procesu zapobiegawczego utrzymania ruchu dotyczący zapasów i zaopatrzenia musi koncentrować się na dostarczaniu odpowiednich części we właściwym czasie dla przeprowadzanych napraw i konserwacji. Celem takiego działania jest posiadanie wystarczającej liczby części zapasowych – ani za mało, ani zbyt dużo.

Niezwykle ważne jest, by posiadać właściwe części. Aby zmniejszyć budżet przeznaczony na zapasy, często wykorzystuje się promocyjne oferty i kupuje części zapasowe po niższych cenach. Taka praktyka prowadzi niejednokrotnie do sytuacji, w której podczas wymiany, w ramach rutynowej konserwacji, instalowane są części niepełnowartościowe.

Takie podzespoły nie pracują tak wydajnie, jak części oryginalne, co prowadzi do zbyt częstych uszkodzeń. Wiele z symptomów zbyt częstych uszkodzeń może zostać wykrytych dzięki technikom prognozowania. Jednak przy nadmiernej liczbie podzespołów, które muszą być monitorowane, techniki te wymagają zbyt wielu informacji, co prowadzi do znacznych opóźnień w przeglądach, a w konsekwencji do awarii. W wyniku tego kierownictwo zakładu zaczyna zastanawiać się nad skutecznością programu prognozowania PUR, obcina fundusze na ten cel, a w końcu całe prognozowanie zredukowane zostaje do sporadycznych kontroli wyposażenia w razie doraźnego niebezpieczeństwa.

Nie zawsze konieczny jest zakup części u samego producenta OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli producenta wyrobów finalnych, ale wskazane jest nabywanie podzespołów o jakości prawie takiej jak oryginalne.

 Zarządzanie obiegiem dokumentów oraz obserwowanie i rejestrowanie prac

Ten element strategii zarządzania utrzymaniem ruchu wymaga obserwowania i dokumentowania przeprowadzanych prac konserwacyjnych. Należy wykorzystywać system zarządzania pracami (ang. work order system) do obserwowania i rejestrowania wszelkich działań konserwacyjnych i technicznych, łącznie z PUR. Niezwykle istotne jest, aby podczas działań prognozowanych śledzić ilość zużytych środków. Jeśli nie zostanie to przeprowadzone, wówczas wszelkie dane przepadną i nie będzie można więcej dokonać rzeczywistych analiz.

Autor: Terry Wireman, analityk przemysłowy w firmie Genesis Solutions USA


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce