Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)
-- środa, 01 wrzesień 2004
Zapasy i zaopatrzenie
Element procesu zapobiegawczego utrzymania ruchu dotyczący zapasów i zaopatrzenia musi koncentrować się na dostarczaniu odpowiednich części we właściwym czasie dla przeprowadzanych napraw i konserwacji. Celem takiego działania jest posiadanie wystarczającej liczby części zapasowych – ani za mało, ani zbyt dużo.
Niezwykle ważne jest, by posiadać właściwe części. Aby zmniejszyć budżet przeznaczony na zapasy, często wykorzystuje się promocyjne oferty i kupuje części zapasowe po niższych cenach. Taka praktyka prowadzi niejednokrotnie do sytuacji, w której podczas wymiany, w ramach rutynowej konserwacji, instalowane są części niepełnowartościowe.
Takie podzespoły nie pracują tak wydajnie, jak części oryginalne, co prowadzi do zbyt częstych uszkodzeń. Wiele z symptomów zbyt częstych uszkodzeń może zostać wykrytych dzięki technikom prognozowania. Jednak przy nadmiernej liczbie podzespołów, które muszą być monitorowane, techniki te wymagają zbyt wielu informacji, co prowadzi do znacznych opóźnień w przeglądach, a w konsekwencji do awarii. W wyniku tego kierownictwo zakładu zaczyna zastanawiać się nad skutecznością programu prognozowania PUR, obcina fundusze na ten cel, a w końcu całe prognozowanie zredukowane zostaje do sporadycznych kontroli wyposażenia w razie doraźnego niebezpieczeństwa.
Nie zawsze konieczny jest zakup części u samego producenta OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli producenta wyrobów finalnych, ale wskazane jest nabywanie podzespołów o jakości prawie takiej jak oryginalne.
Zarządzanie obiegiem dokumentów oraz obserwowanie i rejestrowanie prac
Ten element strategii zarządzania utrzymaniem ruchu wymaga obserwowania i dokumentowania przeprowadzanych prac konserwacyjnych. Należy wykorzystywać system zarządzania pracami (ang. work order system) do obserwowania i rejestrowania wszelkich działań konserwacyjnych i technicznych, łącznie z PUR. Niezwykle istotne jest, aby podczas działań prognozowanych śledzić ilość zużytych środków. Jeśli nie zostanie to przeprowadzone, wówczas wszelkie dane przepadną i nie będzie można więcej dokonać rzeczywistych analiz.