Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)

-- środa, 01 wrzesień 2004

Każdy z elementów procesu zapobiegawczego utrzymania ruchu ZUR jest istotnym składnikiem zintegrowanej strategii utrzymania ruchu (zob. wykres). Ze względu jednak na ograniczoną objętość niniejszego artykułu, nie możemy zająć się dogłębną analizą każdego z tych obszernych zagadnień, postaramy się jedynie omówić poszczególne etapy skutecznego wprowadzenia programu prognozowanego utrzymania ruchu.

Zapobiegawcze utrzymanie ruchu (ZUR)

Program procesu ZUR (ang. PM – Preventive Maintenance) stanowi kluczowe zagadnienie w każdej skutecznej strategii utrzymania ruchu. Redukuje on ilość doraźnych działań konserwacyjnych do poziomu, który zapewnia skuteczność pozostałych składników strategii utrzymania ruchu. Jednak większość przedsiębiorstw ma poważne problemy z programem ZUR. Badania dowodzą, że zaledwie 20% firm w Stanach Zjednoczonych uważa swój program ZUR za skuteczny.

Rys. Części składowe zintegrowanej strategii konserwacji, tworzą piramidę z zapobiegawczą konserwacją u podstaw.

Wyraźnie wskazuje to na fakt, że przedsiębiorstwa, jeśli mają osiągnąć jakikolwiek sukces w procesie zarządzania aktywami, muszą skupić się na podstawach utrzymania ruchu. Jak wynika z opracowań, 50% wszystkich awarii sprzętu w zakładach związanych jest z zaniedbaniem podstawowych zasad zapobiegawczego utrzymania ruchu, takich jak odpowiednie kontrole, regulacje czy smarowanie. Przeprowadzenie skutecznej konserwacji zapobiegawczej w przedsiębiorstwie zapewni mu 80% profilaktyki czynnej (PM – ang. Proactive Maintenance) i 20% (a nawet mniej) doraźnych działań konserwacyjnych (RM – ang. Reactive Maintenance). Kiedy przynajmniej taki stosunek zostanie osiągnięty, wówczas proces zarządzania aktywami stanie się bardziej wydajny.

Doraźne działania konserwacyjne, ze względu na swą nieefektywność, kosztują zwykle dwa do czterech razy więcej niż profilaktyka czynna. Ponieważ strategie zarządzania utrzymaniem ruchu ukierunkowane są na zwrot inwestycji ROI (ang. Return on Investment), czynnikiem krytycznym jest posiadanie podstaw skutecznego programu ZUR. Jeśli takie podstawy nie są właściwie rozwijane, wówczas wszelkie późniejsze działania nie zostaną zoptymalizowane i będą generować niepotrzebne koszty.

Narzędzia używane do PUR przeznaczone są do kontroli stanu urządzeń, nie zaś do badania uszkodzonego sprzętu. Ponieważ zarząd przedsiębiorstwa może nie chcieć inwestować w technologię, która ma na celu skorygowanie problemu związanego z zaniedbaniem podstaw, niezwykle istotną kwestią jest wprowadzenie skutecznego programu zapobiegawczego utrzymania ruchu.

Autor: Terry Wireman, analityk przemysłowy w firmie Genesis Solutions USA


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce