Zarządzanie prognozowanym utrzymaniem ruchu (PUR)
-- środa, 01 wrzesień 2004
Obecnie w wielu przedsiębiorstwach proces utrzymania ruchu nie jest traktowany jako strategiczne działanie biznesowe. Jednak w ciągu ostatniej dekady wyraźnie dało się zaobserwować, że utrzymanie ruchu ma ogromny wpływ na zyskowność przedsiębiorstwa.
Sytuacje, w których wydaje się on nie mieć wpływu na dochody przedsiębiorstwa, są zazwyczaj spowodowane tym, że utrzymanie ruchu nie było w nich nigdy opracowane w sposób strategiczny. Niepowodzenie integracji wszystkich urządzeń wchodzących w skład procesu przemysłowego prowadzi do nadmiernych wydatków, a w konsekwencji – do spadku zyskowności.
Zintegrowane podejście do zarządzania procesem utrzymania ruchu
Zamiast powszechnego, fragmentarycznego podejścia do procesu utrzymania ruchu, zalecane jest podejście zintegrowane.
Do stworzenia właściwego procesu zarządzania utrzymaniem ruchu niezbędne są odpowiednie fundamenty. Aby osiągnąć sukces, należy wdrożyć podstawy PUR na wszystkich etapach procesu. Kiedy proces PUR jest właściwie umiejscowiony, wówczas wszystkie jego elementy, takie jak zapasy i zaopatrzenie, zarządzanie obiegiem dokumentów (ang. work flow), planowanie i ustalanie harmonogramu, skomputeryzowane systemy zarządzania konserwacją – CMMS (ang. Computerised Maintenance Management Systems) oraz szkolenia technologiczne i doskonalenie relacji interpersonalnych, umożliwią przejście do kolejnego etapu.
Posiadając odpowiednie dane, można skoncentrować się na własnej strategii zarządzania aktywami w zakresie optymalizacji finansów oraz obsłudze konserwacyjnej maszyn i urządzeń TPM (ang. Total Productive Maintenance), realizowanej wewnątrz całego przedsiębiorstwa przez operatorów i personel odpowiedzialny za utrzymanie ruchu. Kiedy ten etap zostanie już osiągnięty, wówczas cała reszta jest ciągłym doskonaleniem pozytywnej informacji zwrotnej – samooceny – oraz benchmarkingu, czyli procesu zbierania i opracowywania wyników, w trakcie którego wypracowane zostają wzorce, do których można odnosić dane otrzymywane z kolejnych, nowych badań; innymi słowy: procesu poszukiwania najlepszych rozwiązań.