Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zarobki pracowników działów utrzymania ruchu

-- poniedziałek, 01 maj 2006

Absolwenci kierunków związanych z inżynierią produkcji mają przed sobą dobre perspektywy na rynku pracy – tak wynikało z pierwszej cześci raportu, opublikowanego w poprzednim wydaniu. Czy tak jest rzeczywiście? Poniżej przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej wsród naszych prenumeratorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z ankiety przeprowadzonej wśród naszych prenumeratorów wynika, że 66% respondentów nie jest zadowolonych ze swoich zarobków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponad połowa twierdzi, że nie spodziewa się wzrostu wynagrodzenia w najbliższym czasie, a są też tacy pesymiści (4%), którzy obawiaj ą się spadku dochodów. 

Połowa przedsiębiorstw może poszczycić się zwiększeniem zatrudnienia w ostatnim czasie, co potwierdza wzrost liczby ogłoszeń firm, które poszukują pracowników z technicznym wykształceniem. Ale z drugiej strony budząca niepokój jest liczba respondentów (24%), którzy twierdzą, że ich zakłady pracy zmniejszyły zatrudnienie.

 

 

Komentarz czytelnika „I&UR”

 

Może to nie jest najlepszy początek komentarza, ale…. Wyjeżdżając krótko po skończeniu studiów na kilkumiesięczne szkolenie komputerowe do nieistniejącego już ZSRR zobaczyłem tam popiersie Lenina z wyrytym cyrylicą cytatem „Uczcie się! Uczcie się! Uczcie się!”. Świadomość przesłania wodza rewolucji jest oczywiście dużo starsze niż on sam. Przesłanie jest słuszne w każdym kraju, bowiem nie jest zależne ani od układu politycznego ani też kultury religijnej.


Wynik uzyskany w sondażu, wskazujący na korelację między poziomem wykształcenia a liczbą bezrobotnych (korelacja ujemna) lub uzyskiwanym uposażeniem (korelacja dodatnia), nie jest także niczym nowym, a jedynie potwierdza wyniki wielu innych sondaży przeprowadzonych w przeszłości – i to nie tylko w Polsce. No może się różni wysokość tego uposażenia w zależności od majętności kraju. Natomiast jak wszędzie, tak i w Polsce też musi (zacząć?) obowiązywać
reguła Pareto – tu: 80% kwot uposażenia jest pobieranych przez 20% uposażanych. Tak więc nie należy się dziwić rozrzutowi otrzymywanych
wynagrodzeń. Natomiast nie bądźmy pesymistami. Polska mieści się w grupie pierwszych kilkudziesięciu krajów świata. Kraje o wyższym stopniu rozwoju stanowić mogą światło przewodnie w poszukiwaniu najlepszej drogi w dążeniu do polepszenia dobrobytu, a problemy tych, którzy za nami winny być przestrogą przed popełnianiem kroków nieroztropnych.


Z prezentowanych wyników najbardziej uderzyły mnie wyniki opisane jako: „66% nie jest zadowolona ze swoich zarobków” oraz „63% narzeka na brak możliwości awansu”. Czyż nie czas postarać się coś zmienić? Czyż nie czas zacząć szukać lepszej pracy? …zacząć pisać CV? Na początku lat dziewięćdziesiątych byłem świadkiem rozmowy, w której ktoś zwrócił uwagę niemieckiemu pracodawcy, że średni czas zatrudnienia w jednej firmie wynosi w Niemczech jedynie 4 lata na co pracodawca z dumą odpowiedział: „ale w naszym przedsiębiorstwie jest to aż 6 lat!”. Może by było warto w podobnej ankiecie za rok zadać również pytanie na okoliczność długości zatrudnienia? Z moich codziennych kontaktów z pracownikami służb UR w wielu przedsiębiorstwach wynika, że płynność kadr w tym obszarze jest bardzo mała, a zmiany personalne są powodowane najczęściej przez zatrudnienie nowych osób w zamian za osoby, które odeszły na emeryturę.


Wszak powiedzenie „Kto stoi w miejscu – ten się cofa” znane jest nie od dziś (i dotyczy nie tylko uposażeń, które otrzymujemy).

 


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce