Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

W stronę dekastomizacji systemów ERP

-- wtorek, 20 marzec 2018

Przemysław Domański, Operations Director w firmie S&T:

W porównaniu z podejściem nakierowanym na dostosowanie oprogramowania do procedur biznesowych w firmie, bezpieczniejsze jest podejście do wdrożenia zorientowane na dostosowanie procedur biznesowych firmy do oprogramowania, czyli takie ich przemodelowanie, aby z powodzeniem wpisywały się w standardowe procesy oferowane przez system ERP. Dzięki temu zyskuje się pewność kompatybilności z kolejnymi wersjami oprogramowania i nie trzeba tracić środków na dostosowanie własnych zmian do nowych aktualizacji. Takie podejście zyskuje ostatnio na popularności, w miarę rozwoju segmentu rynku odpowiedzialnego za usługi w chmurze – chmurowe systemy ERP są zazwyczaj aktualizowane automatycznie przez producenta, dzięki czemu firmy nie muszą angażować w ten proces własnych działów IT. Wszystko odbywa się samoistnie i w tle, przy zachowaniu zgodności użytkowanego oprogramowania między poszczególnymi wersjami. 

Obecnie zauważalny jest trend dekastomizacji systemów ERP. Oczywiście bardzo rzadko jest tak, że można całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek własnych zmian – specyfika każdej firmy wymaga jednak trochę innego podejścia – kluczowe jednak staje się utrzymanie kastomizacji na poziomie absolutnego niezbędnego minimum. 

Prawda jest też taka, że najlepsi producenci dostrzegli skalę problemów, z jakimi zmagają się firmy przy aktualizacji oprogramowania, i stworzyli narzędzia do wprowadzania bezpiecznych zmian w ramach standardowej wersji systemu. Nie są to – co prawda – pełne możliwości, jakie oferowałaby całkowicie własna kastomizacja, ale za to zmianę można bez problemu przenieść do nowych wersji ERP, zastanawiając się tylko nad tym, czy producent czegoś nie dodał do nowej wersji. A oferowane obecnie możliwości personalizacji, dodawania pól, logiki i poleceń zazwyczaj wystarczają, żeby spełnić oczekiwania wymagającego przedsiębiorcy.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce