Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Wózki podnośnikowe w transporcie poziomym

-- czwartek, 01 listopad 2007

Transport poziomy odbywa się najczęściej przy użyciu różnego rodzaju wózków platformowych ręcznych lub z napędem mechanicznym oraz wózków podnośnikowych. Jednym najpopularniejszych narzędzi do przeładunku i transportu materiałów są wózki widłowe. Postęp w rozwoju tych konstrukcji jest znaczący. Nie chodzi tu tylko o niezawodność i bezpieczeństwo, ale także o sprawność w wykonywaniu złożonych zadań transportowych.

Producenci postawili na poprawę zarówno ergonomii obsługi, jak i podniesienie sprawności i wydajności. Przy opracowywaniu nowych modeli równie ważna stała się ochrona środowiska, co jest zgodne z obowiązującymi normami. Choć z zewnątrz nie zawsze jest to widoczne, nowe konstrukcje wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne, w tym m.in. elektronikę. Wózki elektryczne coraz powszechniej wykorzystują silniki prądu przemiennego. W przypadku silników spalinowych popularniejsze stają się napędy coraz bardziej „ekologiczne”, spełniające restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej. Generalnie jednak wózki z napędem spalinowym nie są zalecane do pracy w pomieszczeniach, nawet jeśli spełniają najostrzejsze normy emisji spalin (w tym np. EU4 i Tier-2, określające maksymalny poziom emisji gazów i stałych cząstek sadzy).

Wielkość rynku nowych wózków widłowych jezdnych w roku 2005 w Polsce szacowana była na nieco ponad 6 tys. wózków. „Rzeczpospolita” przedstawiła na początku 2007 r. prognozę dotyczącą polskiego rynku wózków widłowych, która wykazuje wyraźną dynamikę wzrostową. Sprzedaż wózków widłowych wzrosła w 2006 r. o połowę, do wartości 600 mln zł. Prognozy wyników na 2007 r. są bardzo optymistyczne ze względu na to, że rosnąca produkcja wymusza na polskich firmach inwestowanie w wyposażenie magazynów.

Nowe rozwiązania


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce