Właściwa gospodarka smarownicza
-- niedziela, 22 wrzesień 2013
Potwierdzeniem tych stwierdzeń jest nie tylko wzrost zainteresowania problematyką olejową wśród przedstawicieli zakładów produkcyjnych, ale również wychodząca im naprzeciw oferta dostawców technologii i urządzeń służących do prowadzenia nowoczesnej gospodarki smarowniczo-olejowej.
Prewencyjne UR opiera się na szeroko pojętej diagnostyce: termo-, wibro-, elektro- itp. Szczególnie ważnym narzędziem jest tribodiagnostyka, polegająca na ocenie stanu maszyny i znajdującego się w niej oleju poprzez wykonywanie określonych badań stanu olejów. Oczywiście pojedyncze wyniki badań i analiz olejowych niewiele mówią. Pokażą ewentualnie, czy stan oleju i maszyny jest krytyczny, czy jeszcze nie, ale przecież nie ma to nic wspólnego z prewencją. Chodzi przecież o to, żeby nie doprowadzić do stanu krytycznego. Aby tak było, trzeba spełnić kilka założeń.
Określić stan początkowy maszyny i oleju, czyli sprawdzić stan oleju od dostawcy zaraz po zalaniu nowej maszyny. Praktycznie wszyscy dostawcy olejów zalecają filtrowanie oleju podczas procesu zalewania maszyny oraz później, podczas uzupełniania stanów, więc olej w zbiorniku maszyny będzie miał inne parametry „startowe” od tego w beczce czy kontenerze.
W określonych, stałych odstępach czasu należy wykonywać zaplanowane badania próbek olejów pobranych zawsze z tego samego miejsca i w ten sam sposób do odpowiednich, tzn. czystych i szczelnych pojemników.
Niezwykle ważnym elementem jest czas pomiędzy pobraniem próbki, wykonaniem jej badań oraz przekazaniem wyników zlecającemu. Próbka zbadana po kilku tygodniach od jej pobrania nie jest reprezentatywna dla oleju w maszynie, z której została pobrana. Wyniki analiz otrzymanych po okresie dłuższym niż 2 tygodnie od pobrania próbki nie mają już związku z aktualnym stanem oleju i maszyny.
Otrzymywane wyniki badań trzeba zestawiać w tabelach tak, żeby bez problemu móc śledzić trendy poszczególnych parametrów olejów w każdej maszynie z osobna. Dopiero to pozwala na działania zapobiegające awariom.
Utrzymywanie olejów w stanie odpowiadającym ich najlepszym parametrom. Na pytanie: „Jaki stopień zanieczyszczenia oleju jest dopuszczalny dla bezpiecznej eksploatacji maszyn?” odpowiedź jest jednoznaczna – jakiekolwiek zanieczyszczenie, nawet najmniejsze, ma negatywny wpływ na pracę maszyny.