Wagi do zastosowań przemysłowych
-- czwartek, 16 luty 2012
W opinii Tomasza Janika z firmy HERKULES WAGI do wag przemysłowych, podobnie jak do pozostałych dziedzin życia, w tym również do przemysłu, będą się wdzierały nowe technologie, wywodzące się z multimediów, tj. kolorowe ekrany dotykowe, „mówiące” oprogramowanie, technologie bezprzewodowe, komunikacja GPRS itp. Rozwiązania te są ukierunkowane na:
- ułatwienie obsługi urządzeń,
- zwiększenie ich możliwości technicznych,
- szerszą (łatwiejszą i szybszą) archiwizację danych,
- możliwość łatwiejszej integracji z systemami przemysłowymi,
- przejście ze sterowników zbudowanych na bazie mikrokontrolerów programowanych w języku Bascom czy Assembler do sterowników pracujących na platformach typu Windows CE i Android.
Ważnym kierunkiem rozwoju wag, podobnie jak wielu innych maszyn oraz urządzeń przemysłowych, jest niezawodność, a także dostosowanie do indywidualnych potrzeb aplikacji, a co za tym idzie, oczekiwań klientów. Jak podaje Zbigniew Zając z Zakładu Mechaniki Precyzyjnej i Usług Technicznych z Nysy, kierunkiem rozwoju jest ściślejsze dostosowywanie wag do precyzyjnie zdefiniowanych potrzeb użytkownika pod względem mechanicznym oraz zastosowanej automatyki.
Warto dodać, że prawdopodobnie duża konkurencja i wzrost cen materiałów produkcyjnych wymusza na producentach dokładniejsze kontrolowanie procesu produkcyjnego, a w konsekwencji, redukcję kosztów. Ma to też znaczenie w gospodarce odpadami.
Co nowego w wagach
Jako nowatorskie rozwiązanie w opinii Zdzisława Niewińskiego z firmy Elektroniczne Wagi Przemysłowe należy wymienić zwiększenie rozdzielczości i dokładności wskazań wag. Przykładem w tym zakresie mogą być komparatory masy o rozdzielczości 1 ppm (ang. parts per million). Możliwe jest więc zważenie 1 tony z dokładnością 1 g.
Oferuje się multimedialne terminale wagowe, wyposażone w panel dotykowy. Ich zastosowanie obejmuje przede wszystkim wagi technologiczne, kontrolujące prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych. Podkreśla się, że w nowoczesnych fabrykach, a co za tym idzie w oszczędnych, a zarazem wydajnych technologiach wytwarzania zapamiętywanie przez wagę daty, godziny i wskazań jest już niewystarczające. Niejednokrotnie nawet karty zbliżeniowe czy kody kreskowe odchodzą do lamusa. Oczekuje się bowiem możliwości wprowadzania szeregu dodatkowych danych przypisanych do konkretnego ważenia.